Rosyjski atak informacyjny wymierzony w wojska USA. Cyberprzestępcy podszywają się pod Defence24

20 stycznia 2020, 14:54
American_solder66
Fot. Micayla Westerndorf/https://www.eucom.mil/

Na skrzynki mailowe wybranych instytucji trafiły wiadomości wysyłane przez przestępców podszywających się pod pracownika Grupy Defence24. Wiadomość zawierała prośbę o udzielenie komentarza do nieprawdziwej informacji o organizacji przez Urząd Miejski i burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego marszu „Nie dla wojsk USA w Polsce!”? oraz link do artykułu. Link mógł rozsyłać złośliwe oprogramowanie.

Poniżej treść wiadomości, w której cyberprzestępcy podszywają się pod Dyrektora Operacyjnego Grupy Defence24 Augusta Żywczyka:

image

Link w wiadomości prowadzi do portalu "Tygodnik Działdowski", gdzie pojawiła się informacja o organizacji przez burmistrza Zbigniewa Włodowskiego marszu „NIE dla wojsk USA w Polsce!”. Przedstawicielka sekretariatu burmistrza Orzysza w rozmowie telefonicznej z portalem CyberDefence24.pl zaprzeczyła tej informacji. Link mógł rozsyłać złośliwe oprogramowanie.

Również redaktor naczelny "Tygodnika" w rozmowie z portalem CyberDefence24.pl potwierdził, że fałszywa informacja pojawiła się w wyniku ataku hakerskiego,  z którym portal zmaga się od 2 dni. Jak dotychczas portalowi nie udało się ustalić jego źródła.

Treść artykułu zamieszczonego na stronie jest bardzo podobna do opisu wydarzenia z 2017 roku na Facebooku „NIE dla wojska USA w Polsce!", którego organizatorem była prorosyjka partia "Zmiana". Użyto tam identycznych stwierdzeń jak np. „12 stycznia Polska na życzenie rządu PiS utraci resztki suwerenności. Wojska amerykańskie podbiły Rzeczpospolitą bez wystrzału, wystarczyła zdrada elit” czy np. porównywanie Amerykanów do nowych Krzyżaków, a polskich polityków do zdrajców.

Nie jest to nie jedyny przykład operacji informacyjnej wymierzonej w obecność wojsk NATO w Polsce. Wcześniej na szeregu profili i grup na Facebooku została udostępniona informacja o pobiciu Polaków w miejscowości Orzysz przez amerykańskich żołnierzy. Zyskała ona ponad 800 udostępnień i 90 reakcji. Dużą popularnością cieszyła się również informacja o amerykańskim żołnierzu, który w okolicach Żagania miał zastrzelić polskiego kolegę.  Obie te informacje nie miały nic wspólnego z prawdą. Innym fake newsem była informacja o wchodzeniu przez siły amerykańskiej Military Police do domów niepokornych Polaków w nocy i ich wysiedlaniu ze względu na trwające ćwiczenia.

Wydaje się, że wysyłanie maili z fałszywą informacji przez osoby podszywające się pod największy w Polsce i Europie portal o bezpieczeństwie i obronności, jakim jest  Defence24.pl miały na celu wzmocnienie fałszywego przekazu opublikowanego na portalu.

Atak może być o wiele bardziej zaawansowany niż poprzednie działania dezinformacyjne wymierzone w stacjonowanie amerykańskich wojsk. Warto zwrócić uwagę, że cyberprzestępcy do przeprowadzenia całej akcji przygotowali specjalnie spreparowaną informację, którą umieszczono w wyniku działań hakerskich na lokalnym portalu informacyjnym oraz podszywali się pod największy portal poświęcony obronności i bezpieczeństwie w Polsce i Europie, w celu rozesłania złośliwego oprogramowania poprzez link, wymagają zdecydowanie większych umiejętności niż zwykła produkcja fake newsa.

Z nieoficjalnych informacji do których dotarł portal CyberDefence24.pl wynika, że ślad cyfrowy urywa się na wschodniej granicy Polski. Sprawa została zgłoszona do odpowiednich instytucji.

Andrzej Kozłowski / Sylwia Gliwa 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
mobilny
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:37

Hmmmm..... W sumie haslo i cel szczytny. Nie dla wojsk obcych w RP. Co w tym złego? No poza tym ze to ruskie puscily (ponoc)

Robert
wtorek, 21 stycznia 2020, 14:07

Ciekaw jestem jak idzie naszym cyberwojskom w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. Mam nadzieję, że mogłyby pochwalić się większymi sukcesami. Praca musi być bardzo niewdzięczna, bo im większy sukces, tym bardziej trzeba zachować tajemnicę. To musi być frustrujące.

sża
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:44

A można z taką nieśmiałością zapytać, do jakiego to kraju na naszej wschodniej granicy prowadzą tropy? Bo graniczymy z czterema.

Rhotax
czwartek, 23 stycznia 2020, 22:21

Do producenta rakiet Tor najlepszych na cywilne maszyny szczególnie jak doradca z FR "obserwuje" wyrzutnie .

Rhotax
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:07

Po Twoich wpisach na temat zestrzelenia Ukraińskiego samolotu (kłamliwo-bzdurnych) może chodzić tylko o państwo z jakiego dają Ci wypłatę czyli producenta rakiet Tor jakie nadają się tylko do zestrzeliwania cywilnych maszyn.

Borys
wtorek, 21 stycznia 2020, 08:53

W sumie to dobra informacja, bo ona świadczy o tym, że Putina boli nasz sojusz z USA i obecnie próbuje gryźć nas po łydkach jak piesek . My pamiętamy, że Stalin wymordował i zesłał na Sybir ponad milion Polaków a dzięki USA ,Polska zaistniała na mapie Europy po I wś. Imperialistyczna Rosja Putina a wcześniej Stalina nie ma i nie miała nic dobrego do zaoferowania światu oprócz głodu, śmierci i ciemnogrodu. Putinowi dziękujemy za uwagę.

Rhotax
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:10

Dokładnie. Kultura Rosji jest tak ciekawa że jej filmy i programy zajmują 0.0% czasu antenowego w TV w RP. Za to USA ma co zaoferować - i jest to super.

Fanklub Daviena
wtorek, 21 stycznia 2020, 01:15

A mam prawo jako Polak nie chcieć obecności amerykańskich baz w Polsce, płacenia na nie kontrybucji i uważać to za okupację, czy też jest to już karalne w tym PRL reaktywacja z odwróconymi sojuszami? :)

Bolek
piątek, 21 lutego 2020, 12:13

Tyś nie Polak

spoko
środa, 22 stycznia 2020, 01:05

Fanklub Karalne to moga byc ataki hakierskie i czysta dezinformacja Kiedys dawno temu w Olsztynie widzialem demonstracje chlopcow od Piskorskiego przeciwko wojskom NATO Bylo tych chlopow z dziesieciu wygladalo to zalosnie PS byles tam?

wolno
wtorek, 21 stycznia 2020, 23:16

Jak byś kiedyś powiedział że nie chcesz sowieckich wojsk w Polsce to natychmiast byś siedział. Mimo świadomości różnicy, wyraźnie dryfujesz.

Xd
środa, 22 stycznia 2020, 07:06

No to nic się nie zmieniło a ponoć jest wolność a kiedyś jej nie było

Wd36
wtorek, 21 stycznia 2020, 19:28

Oczywiście że masz prawo!!!!Tak jak ja mam prawo do akceptowania wszelkiej aktywności antyrosyjskiej .

wojowny
wtorek, 21 stycznia 2020, 18:38

Oczywiscie ze masz takie prawo, takze masz prawo i przywilej do spakowania sie i wyjazdu do kraju bardziej sojuszniczego i przyjaznego swoim pogladom

fifi
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:26

Jakaś nowa wersja demokracji.

Danisz
wtorek, 21 stycznia 2020, 15:37

masz prawo nie chcieć i uważać co ci się żywnie podoba - to nie Rosja. nie masz natomiast prawa nie płacić pod tym pretekstem podatków, bo tak zdecydowała demokratyczna większość Polaków - nie tylko poprzedni i obecny rząd, ale i cała licząca się opozycja jest za obecnością Polski w NATO i sojuszniczych oddziałów w Polsce - znów: to nie Rosja gdzie o wysyłaniu żołnierzy do napadania na Gruzję czy Ukrainę decyduje wąska klika oligarchów z Kremla, a ludzie nie mają nic do powiedzenia

Prawdziwy fan Pana Davien'a(?)
wtorek, 21 stycznia 2020, 14:03

W latach 80' PGWAR w Polsce korzystala z wody komunalnej placzac za wode wg.cen z lat 60'.Rosjanie nigdy nie zgadzali sie na modernizacje sieci poprzez zalozenie licznikow przemyslowych.Zuzycie szacowane bylo wg.ich danuch z lat 50'!a nie faktycznego zuzycia.Zaklad Komunalny (dostawca wody)wystawial fre na rzecz Pelnomocnika Rzadu ds.Stacjonowania WAR w Polsce.Ten juz po 6.miesiach informowal , ze limit srodkow na danu rok zostal wyczerpany.Tak wiec juz po 1.roku ,gora 2. fra byla oplacona (przypominam: wg ceny z lat 60, i normy zuzycia z uzgodnien z lat 50).Jak to rozliczano? Ano ruskie zuzycie szlo na szkody na sieci i placili inni uzytkownicy.

Kiks
wtorek, 21 stycznia 2020, 12:01

Ty wiesz co to jest kontrybucja? Nie używaj słów, których znaczenia nie znasz. Ruscy do tej pory nie zapłacili nam kontrybucji. A teraz sięgnij po słownik, Wania.

Sailor
wtorek, 21 stycznia 2020, 11:11

Wania, Pietia czy inny Alosza weź się nie ośmieszaj. Od kiedy biedaku ty masz obywatelstwo polskie? Może Ci się marzy ale nie był bym na twoim miejscu optymistą jeżeli chodzi o spełnienie tych marzeń.

Stirlitz
wtorek, 21 stycznia 2020, 09:33

Jak będziesz miał obywatelstwo polskie oraz zamieszkasz w Polsce to tak, na razie możesz delektować się resztkami Su-57 i cieszyć się, że nie mają analoga w mirie.

Tweets CyberDefence24