Reklama

Polityka i prawo

Albrycht: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą

Fot. Cybersec
Fot. Cybersec

Budowanie krajowego system cyberbezpieczeństwa może stanowić szansę dla polskiej gospodarki  – ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Cybersec Izabela Albrycht. 

"Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz towar eksportowy. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan" – ocenia Albrycht.

Dodała, że mając na uwadze urzeczywistnienie tych założeń, cieszy ją, że "w projekcie Strategii Cyberbezpieczenstwa Polski znajdują się zapisy mówiące o potrzebie rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora cyberbezpieczeństwa".

Albrycht zwróciła uwagę, że bez wątpienia znaleźliśmy się "na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie". Dlatego, w jej ocenie, "tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć". Odniosła się tym samym m.in. do wyzwań, narzuconych dyrektywą NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii - PAP), czy rozporządzeniem GDPR (Unijne rozporządzenie o ochronie danych – PAP).

"Widzimy, że w Polsce proces budowania systemu cyberbezpieczeństwa nie przebiega wystarczająco dynamicznie, dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy należy nam się żółta kartka" – podkreśliła.

W czwartek w Warszawie odbyło się II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec PL, w którym wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dr Tomasz Zdzikot oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.

Dyskusje na Cybersec PL skoncentrowane były wokół czterech tematów: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków tegorocznej edycji Cybersec PL była dyskusja dotycząca wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022.

 PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama