Reklama

Polityka i prawo

Administracja publiczna w Singapurze będzie odseparowana od Internetu

Fot. Open Grid Scheduler/Flickr.com
Fot. Open Grid Scheduler/Flickr.com

Od przyszłego roku urzędy w Singapurze będą miały zablokowany dostęp do internetu. Agencja zajmująca się wdrażaniem rozwiązań w administracji singapurskiej Infocom Development Authority (IDA) argumentowała swoją decyzję zwiększeniem poziomu cyberbezpieczeństwa.

- Zaczęliśmy odłączać dostęp do internetu od wybranych stacji roboczych w niektórych urzędach. Będziemy kontynuować zaczęte prace, tak aby w przyszłym roku wszystkie urzędy były odseparowane. Oczywiście urzędnicy będą mogli korzystać z innych urządzeń, na których dostęp do internetu będzie swobodny - powiedział rzecznik IDA - Lena Goh.

W niektórych ministerstwach dostęp do sieci będzie swobodniejszy. Ministerstwo edukacji w Singapurze poinformowało, że nauczyciele pracują na oddzielnej sieci i nie są w żaden sposób podłączeni z siecią rządową. Szefowie Agencji cyberbezpieczeństwa (CSA) tłumaczą, że wraz z nowo powołaną agencją rządową ds. rozwoju technologi GovTech pracują nad zmianami w sprawie poprawy bezpieczeństwa w sieci.

 - Rząd jest odpowiedzialny za zabezpieczenie ważnych danych i informacji, także tych dotyczących obywateli kraju. Dzięki odłączeniu sieci rządowej od sieci globalnej będziemy mogli uniknąć ataków skierowanych w urzędników, takich jak phishing. Jeżeli atak zostanie wykierowany w urządzenia odseparowane od sieci lokalnej, to nie spowoduje strat, ponieważ wszystkie dokumenty będą przesyłane za pomocą urządzeń w innej sieci - powiedział Szef CSA David Koh.

Rząd Singapuru przedstawił w formie plakatu fakty i mity dotyczące odseparowania urzędników od dostępu do globalnej sieci:

Mity

  1. Rząd odcina dostęp do internetu
  2. Praca urzędnika przestanie być efektywna
  3. Internet będzie odcięty natychmiast
  4. Mogę przesłać firmowe maile na skrzynkę prywatną
  5. BrakiInternetu wpłynie na obsługę obywateli

Fakty

  1. Nadal można korzystać z internetu na prywatnych urządzeniach bądź urządzeniach dostarczonych przez urząd
  2. Są inne alternatywne narzędzia dla urzędów, takie jak SharePoint i GoMax. Nadal rząd będzie szukać rozwiązań dopasowanych do pracy urzędników
  3. Urzędy dostaną rok na znalezienie dobrego rozwiązania, zanim zostaną odseparowane od globalnej sieci
  4. Będzie można przesyłać tylko wiadomości, które nie zawierają informacji poufnych – takich jak np. linki sieciowe
  5. Funkcjonowanie e-administracji oraz obsługa obywateli nie zmieni się

Czytaj też: Będzie nowa kontrola NIK sprawdzająca cyberbezpieczeństwo Polski

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama