Reklama

Armia i Służby

Sztuczna inteligencja rozwiązaniem problemów w cyberprzestrzeni

  • Fot. alsen/pixabay, CC0 Public Domain
    Fot. alsen/pixabay, CC0 Public Domain

Autonomiczne systemy analizy sytuacji opracowywane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają pomóc w rozwoju zarówno możliwości taktycznych w powietrzu oraz cyberprzestrzeni. Jak powiedziała podczas wystąpienia szefowa Air Force Space Command (AFSPC) Merri Sanchez, w obu obszarach potrzeba zmian, które mogą jedynie się odbyć przy pomocy opracowania sztucznej inteligencji.

Jak podkreślała szefowa AFSPC podczas wystąpienia na sympozjum „Space and Missile Defense”, nowe rozwiązania już w tej powoli zostają opracowywane i niedługo mogą pojawić się w powszechnym użyciu wojsk powietrznych, ale także tych zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Staramy się myśleć poza górnymi narzuconymi schematami, czasami nawet udaje nam się wpaść na bardzo awangardowe rozwiązania. Powstaje burza mózgów, tak jak jedna z ostatnich, podczas, której zastanawialiśmy się czy istnieje inna możliwość komunikacji za pomocą pasma elektromagnetycznego. Z czego możemy korzystać, oprócz sygnałów dymnych? – miała powiedzieć Merri Sanchez.

Powód szukania innych form, bezpiecznej komunikacji ma także wynikać z problemu jaki coraz częściej się pojawia, chodzi o kolejne kraje biorące udział w wyścigu kosmicznym. Departament Obrony USA w marcu tego roku, podkreślał, że przestrzeń kosmiczna nie jest już tylko i wyłącznie przestrzenią w której są tylko dwa kraje – USA i Rosja. Pojawią się firmy, które także chcą zdobywać przestrzeń kosmiczną oraz kraje chcące zaszkodzić Stanom. Jak miał podkreślać przedstawiciel Departamentu Obrony Douglas L. Loverro, wydatki w kolejnym roku fiskalnym przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo operacji kosmicznych ma wzrosnąć o 5 mld dolarów.

Jak podkreślała Sanchez aktualne problemy w siłach wojskowych wynikają z różnorodności. Połączenie możliwości oddziałów odpowiadających za cyberprzestrzeń oraz kosmos może pozwolić na wypracowanie nowych technologii, takich jak autonomiczne systemy analizujące Big Data.

Jak będziemy zarządzać działaniami sztucznej inteligencji w domenie kosmicznej oraz internetowej i wykorzystywać ją do analizy zaawansowanej analizie danych. Big Data jest aktualnie na ustach wszystkich specjalistów od zarządzania danymi, jednak trzeba stworzyć narzędzia analizy tego niekończącego się strumienia danych – jak powiedziała Sanchez. Podkreśliła jednocześnie, że potrzeba takich mechanizm badających  informacji z wielu źródeł - jak czytamy na portalu C4isrnet.

Wydaję się, że opracowanie sztucznej inteligencji jest swoistym Świętym Gralem, jeżeli chodzi o działania wojskowe i komercyjne. Ma to wynikać choćby ze słów Sanchez, która podkreśliła znacząco rolę systemów współpracy pomiędzy ludźmi i maszynami. Opracowanie takiego rozwiązania ma być według niej „przełomowe” i może zmienić pozycję na arenie międzynarodowej.

Czytaj też: DISA chcę opracować mechanizmy usuwające dane prywatne z portali społecznościowych

Reklama

Komentarze

    Reklama