Reklama

Strona główna

10 przykazań dla polskiego rządu w zakresie cyberbezpieczeństwa

  • Fot. Flickr

10 kierunkowych postulatów adresowanych do nowego rządu to propozycja Instytutu Kościuszki, przygotowana na podstawie prowadzonej analizy aktualnego stanu cyberbezpieczeństwa w Polsce i pojawiających się wyzwań. Wybrane zostały najważniejsze rekomendacje, które powinny zostać priorytetowo wcielone w życie. Nowe otwarcie polityczne to dobra okazja, aby kompleksowo uregulować kluczowe kwestie związane z bezpiecznym funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni. 

1. Konieczne jest opracowanie nowej strategii cyberbezpieczeństwa RP. Polityka ochrony Cyberprzestrzeni powinna zostać jak najprędzej zapomniana.
 
2. Rzetelna implementacja Dyrektywy NIS - dyrektywa powinna być narzędziem, a nie celem samym w sobie - jakość jej wdrożenia będzie papierkiem lakmusowym determinacji w budowaniu cyberbezpieczeństwa.
 
3. Cyberbezpieczeństwo ​powinno stać się priorytetem podczas szczytu NATO.
 
4. Konieczne jest klarowne i jednoznaczne określenie ról, odpowiedzialności oraz kompetencji poszczególnych podmiotów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
 
5. Czas zacząć pracę nad ustawą o cyberbezpieczeństwie, tak aby uregulować najważniejsze kwestie związane z tym obszarem.
 
6. Polska musi stać się bardziej aktywna na arenie międzynarodowej w najważniejszych debatach odnoszących się do cyberbezpieczeństwa.
 
7. Polska powinna w zdecydowany sposób zacząć rozbudowywać niezależne, narodowe zdolności w obszarze cyberbezpieczeństwa.
 
8. Polska musi zacząć kształcić większą ilość specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa.
 
9. Konieczne jest zaprojektowanie mechanizmów dobrze funkcjonującej współpracy prywatno-publicznej.
 
10. Warunkiem niezbędnym do budowania cyberbezpieczeństwa Polski będzie przeznaczenie na nie znacznych nakładów finansowych.
 

dr Joanna Świątkowska – ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa, dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wujek

    Taa, cele konkretne, mierzalne.... kto to pisał w ogóle?

    1. PMKej

      dr Joanna Świątkowska – ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa, dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC

Reklama