Zamiast „wiadomości”, wywiad z liderem separatystów. Rosjanie zhakowali hiszpańską telewizję?

19 grudnia 2019, 14:18
9642557419_2492620b70_b
Fot. Liz Castro/Flickr

Jedna z hiszpańskich stacji telewizyjnych padła ofiarą cyberataku. Podczas kampanii hakerzy podmienili zaplanowany materiał i w jego miejsce wyemitowali kontrowersyjny wywiad z przywódcą katalońskich separatystów. Kolejny pokaz siły rosyjskich cyberprzestępców?

Na kanale „+24” wyemitowany został wywiad z przywódcą katalońskich separatystów Carlesem Puigdemontem, który silnie podkreślał, że „nadal nie ma rozwiązania problemu katalońskiego i jej niezależności”. W konwersacji brał również udział były prezydent Ekwadoru Rafael Correa. Ostatecznie okazało się, że to hakerzy celowo opublikowali rozmowę przeprowadzoną przez Russia Today i zamieścili ją w hiszpańskiej telewizji.

Jak informuje The Guardian, cyberprzestępcy włamali się do systemów „+24”, podmieniając zaplanowany wcześniej materiał, który miał zostać wyemitowany podczas jednego z programów. Transmisja kontrowersyjnego wywiadu trwała cały wieczór. Obecnie nie wiadomo, kto odpowiada za incydent.

Nadawca potwierdził, że cyberatak miał miejsce i od razu wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Głównym celem śledczych jest zidentyfikowanie źródła incydentu oraz szczegółowa analiza postępowania sprawców.

The Guardian przypomina, że hiszpański rząd już dwa lata temu informował, że wiele fałszywych informacji, pojawiających się w mediach społecznościowych na temat kryzysu politycznego w Katalonii prawdopodobnie pochodzi z Rosji. „Musimy być świadomi, że istnieją pewne podmioty, publiczne bądź prywatne, których celem jest ingerencja w politykę krajową (…) oraz wywołanie chaosu w Europie” – podkreśliła ówczesna minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony Unii Europejskiej.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
AntyPiS
piątek, 20 grudnia 2019, 15:06

Zachodnie demokracje powinny oprzytomnieć i zrobić z Rosją porządek

Szept
sobota, 21 grudnia 2019, 23:48

Nie umiesz przyjacielu czytać ze zrozumieniem. Polecam posty Niuniu i Wyborca przeczytaj,przemyśl i się popraw.

Wyborca
czwartek, 19 grudnia 2019, 22:23

Skąd wiadomo , że to Rosjanie skoro : "...Głównym celem śledczych jest zidentyfikowanie źródła incydentu oraz szczegółowa analiza postępowania sprawców..."

Adam S.
piątek, 20 grudnia 2019, 19:03

A kto robi wywiady w "Russia Today"? Dotarło? Jeśli nie, to podpowiem że nazwa kraju jest w nazwie tej stacji telewizyjnej.

Niuniu
czwartek, 19 grudnia 2019, 19:07

Transmisja kontrowersyjnego wywiadu trwała cały wieczór. Obecnie nie wiadomo, kto odpowiada za incydent. Tak piszecie w tekście. To dla czego w tytule jest zapytanie: Rosjanie zhakowali hiszpańską telewizję? A dla czego nie Chinczycy, Amerykanie, Irańczycy bzy zielone ludziki z Marsa? Czy naprawdę trudno napisać jakiś tekst bez mniej czy bardziej ukrytej tezie o "niedobrej" Rosji? Przecież to manipulacja informacją. Coś co na co dzień przypisywane jest właśnie rosyjskim mediom. A tu proszę Nasze portale rbią właśnie to samo.

Kiks
piątek, 20 grudnia 2019, 10:28

Bo tylko ruscy mają w tym interes?

FR technologiczne imperium
piątek, 20 grudnia 2019, 09:30

Ale dlaczego Polskiemu obywatelowi tak przeszkadza że ktoś źle piszę o innym kraju? Gdyby ten artykuł sugerował że winę za to ponosi np Australia to jestem w stanie się założysz że nie pisał byś monologów na temat krzywdzenie Australia w mediach , ale że to Rosja to bronisz z zaskakującym zaangażowaniem bo ja raczej wątpię żeby jakiś Rosjanin na tamtejszych forach militarnych bronił Polski czy innego kraju z takimi zaangażowanie jak ty .

janusz
piątek, 20 grudnia 2019, 00:57

Ty jak zwykle na posterunku bronić dobrego imienia Rosji.

tyu
czwartek, 19 grudnia 2019, 23:53

Jeżeli w mieście grasuje złodziej który obrabował już 50 domów wiadomo że to on aczkolwiek nie wiadomo gdzie się ukrywa przez co dalej jest nie bezpieczny to gdy następnego dnia "ktoś" obrabuje 51 dom to tak jakby wiadomo kto. Siatek szpiegowskich nie tworzy sie z dnia na dzień to są lata. Tu nie ma że Chińczycy czy Zielone Ludziki. Pozatym Rosjan już wielokrotnie łapano na gorącym uczynku, w Hiszpanii również. Choćby Bellingcat w kółko ich demaskuje. I nie tylko on. Wisienką na torcie są też działania Rosyjskiej propagandy (Russia TV, Sputnik itp) które też zniekształcają obraz jak tylko mogą i starają się rozchutać emocje pokazując sytuacje w przejaskrawiony sposób (np mówiły że 100 ludzi zostało rannych czy coś tam). Także jak widzisz wiadomo kto. Jak z Katyniem, Holodomorem, czy dopingiem olimpijskim. Kto WIERZY Rosji ten ma wątpliwości ale kto ZNA Rosje ten wie czyja to sprawka.

Superstar
piątek, 20 grudnia 2019, 09:53

To tytuł powinien brzmieć- "Rosjanie zhakowali hiszpańską telewizje" . A w treści "śledczy zidentyfikowali źródło" Wtedy nie ma wątpliwości . Tyu wtedy świat jest taki prosty.

Stary Grzyb
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:18

Ciekawe, kiedy - i czy w ogóle - nastąpi wreszcie oprzytomnienie i zacznie się ludzi uczyć od kołyski, że w mediach wszelkiego rodzaju są 3 gatunki wiadomości: - prawie pewne, czyli nekrologi; - prawdopodobne, czyli prognoza pogody; - podejrzane, czyli wszystkie pozostałe.

Szept
czwartek, 19 grudnia 2019, 16:22

Wielka mi demokracja europejska w której przedstawiciel kilku milionów Katalończyków nie może swobodnie wystąpić w mediach bo reżim w Madrycie stosuje cenzurę i represje. Zasadnym staje się pytanie czy to aby nie hackerzy są bojownikami o wolność i demokrację, bojownikami o wolność słowa. Oczywiści UE problemu nie widzi bo każdy wie że problemy z demokracją to tylko w Polsce i na Węgrzech.

Adam S.
piątek, 20 grudnia 2019, 19:13

Póki Moskwa nie wmieszała się do Katalonii, region był na najlepszej drodze do ewolucyjnego zbudowania własnego kraju. Krok po kroku przejmowali od Madrytu kolejne kompetencje. Rosyjska "pomoc" cofnęła ich w tym procesie o dekadę. Rosjanie mają w nosie wolność innych narodów, zależy im wyłącznie na rozpalaniu konfliktów.

fifi
piątek, 20 grudnia 2019, 16:51

Przypomniało mi się głosowanie w Irlandii,aż do oczekiwanego w Brukseli wyniku.

Kiks
czwartek, 19 grudnia 2019, 22:17

Nie dużo problemu lub raczej jego braku?

Tweets CyberDefence24