Taka zaostrzona regulacja rynku telekomunikacyjnegp ma ułatwić walkę z terrorystami, którzy używają anonimowych numerów telefonicznych. Dane osobowe klientów nabywających karty typu pre-paid będą musiały być gromadzone przez sprzedawców, a następnie przekazywane operatorom.
- Za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a za reagowanie - służby podległe szefowi MSWiA (policja, Biuro Ochrony Rządu i Straż Graniczna - przyp. red.) Projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju tego roku - oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Do ABW będzie należało też koordynowanie wszystkich działań operacyjno-rozpoznawczych, śledczo-procesowych i analityczno-informacyjnych w związku z terroryzmem. Działająca od 2008 r. wyspecjalizowana jednostka w strukturze ABW, jaką jest Centrum Antyterrorystyczne (CAT), otrzyma w związku z tym dostęp do kilkunastu baz danych znajdujących się w gestii państwa i samorządów. Istotne jest, że dane mają być pobierane przez ABW w trybie teletransmisji, co oznacza, że infrastruktura wykorzystywana w tym celu będzie musiała spełniać rygorystyczne standardy szyfrowania i zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami.
Rząd chce, by znowelizowane przepisy antyterrorystyczne zostały uchwalone i weszły w życie przed szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Oba wydarzenia zaplanowane są w tym samym miesiącu. Szczyt NATO w dniach 8-9 lipca br., a Światowe Dni Młodzieży połączone z pielgrzymką do Polski papieża Franciszka - 25-31 lipca br.