Reklama

Strona główna

Wielka Brytania i Chiny razem przeciwko cyberprzestępcom

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przedstawiciel Wielkiej Brytanii Mark Lyall Grant wraz z Wang Yongqingem z administracji chińskiej podpisali porozumienie WeProtect. Tym samym dwa kraje rozszerzą zakres swojej współpracy, która pozwoli na lepszą walkę ze zjawiskiem pedofilii w przestrzeni sieciowej.

Współpraca pomiędzy Wielką Brytanią i Chinami oznacza, że kraje te będą wspólnie zwalczać wszystkie przejawy zagrożeń sieciowych. Chodzi o rozwiązywanie problemów związanych z międzynarodowymi przestępstwami hakerskimi oraz usuwaniem treści pedofilskiej z serwerów. Treść porozumienia przewiduje także przeciwdziałanie wszelkim mechanizmom szpiegowania cybernetycznego. Samo porozumienie WeProtect dotyczy współpracy w przypadku ochrony najmłodszych w sieci. Oba kraje podpisały także dokumenty rozszerzające zakres współdziałania na rzecz cyberbezpieczeństwa.

Treść dokumentu porusza głównie zjawiska przestępstw dokonywanych przez firmy. Nie wiadomo jednak, czy będzie miało ono odzwierciedlenie w działaniach administracji chińskiej. Znana jest ona bowiem z wielu kampanii szpiegowskich, dotyczących firm amerykańskich i rządu federalnego USA. 

Czytaj też: Rosjanie zaprzeczają związkom FSB z Shaltay Boltay

Spotkanie, do którego doszło pomiędzy Markiem Lyallem Grantem a Wang Yongqingiem, dotyczyło także pierwszego porozumienia Security Dialogue, związanego ze zjawiskiem niewolnictwa. Tym samym Chiny zobowiązały się do współpracy i zwalczania współczesnych przejawów takiego sposobu traktowania ludzi. Oprócz tego Security Dialogue dotyczy także wymiany informacyjnej na temat działań terrorystycznych i aktywnego eliminowania ich w społeczeństwie.

Dalsze prace, które zapewne pogłębią obszar współpracy pomiędzy tymi krajami i organizacją WeProtect, zajmą wszystkim stronom przynajmniej rok. Jak zadeklarował Wang Yongqing, kolejne spotkanie grupy roboczej powinno odbyć się w Pekinie za dokładnie 12 miesięcy.

Komentarze