Rynek kryptowalut głównym źródłem "utrzymania" hakerów?

12 lutego 2020, 08:02
ezgif.com-bitcoin webp-to-jpg (2)
Fot. QuinceMedia/Pixabay

W ubiegłym roku szkody poniesione w wyniku działań hakerskich wymierzonych w kryptowaluty osiągnęły w sumie 4,5 mld dolarów. Jest to kwota o 160 proc. większa niż miało to miejsce rok wcześniej. 

Najbardziej wzrosły straty ponoszone przez użytkowników kryptowalut i inwestorów w wyniku defraudacji oraz sprzeniewierzenia - ponad pięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2018. Wysokość strat spowodowanych działalnością hakerską i kradzieżami spadła natomiast o 66 proc. - wynika z raportu firmy śledczej CipherTrace.

Dyrektor generalny CipherTrace Dave Jevans w rozmowie z Agencją Reutera ocenił, że firma odnotowała znaczący wzrost w oszustwach kryptowalutowych, których celem są osoby działające w ramach określonych firm czy organizacji.

Agencja przypomina, że od powstania najpopularniejszej kryptowaluty świata - bitcoina, który narodził się ponad dziesięć lat temu, rządy i regulatorzy na całym świecie borykają się z problemami takimi jak brak przejrzystości rynku cyfrowych tokenów, co z kolei w przypadku wystąpienia problemów przekłada się niejednokrotnie na duże straty dla inwestorów.

Jedna ze znaczących strat, jakie ponieśli w 2019 roku inwestorzy i użytkownicy kryptowalut, była spowodowana przez nagłą śmierć współzałożyciela giełdy QuadrigaCX z Kanady, która doprowadziła do utraty przez klientów tego podmiotu 135 mln dolarów.

Według CipherTrace nielegalne firmy zajmujące się obrotem kryptowalutowym, w tym - działające w sprzeczności z prawem fałszywe giełdy kryptowalutowe - w 2019 roku dokonały transferów pieniężnych wyższych niż te, które wykonało 10 najważniejszych amerykańskich banków tradycyjnych.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.