Reklama

Polityka i prawo

W urzędach w Kazachstanie nie będzie można używać smartfonów

  • Kapsuła załogowa CST-100 Starliner w chwilę po testowym zrzucie. Fot. NASA/David C. Bowman / nasa.gov

Do budynków rządowych w Kazachstanie nie będzie można wnosić smartfonów. Ma to zapobiec przeciekom poufnych dokumentów, które w przeszłości często się zdarzały.

Zakaz wnoszenia smartfonów do budynków rządowych w Kazachstanie wchodzi w życie z dniem 24 marca. Władze chcą się zabezpieczyć przed przeciekami poufnych dokumentów. Co ciekawe Reuters, który o tym poinformował, sam powołał się na dokument pochodzący z przecieku.

W dokumencie tym, który opisuje nową politykę zapobiegania przeciekom, wskazano na coraz częstsze przypadki wycieku poufnych informacji przez aplikację WhatsApp.

Urzędnikom zalecono korzystatanie tylko z najprostszych telefonów komórkowych, bez wbudowanego aparatu fotograficznego i kamery, oraz bez dostępu do internetu.

Reuters donosi, że informacje z dokumentów, które wyciekły z instytucji publicznych w Kazachstanie, regularnie pojawiają się w mediach w tym kraju. Ostatnio były to notatki służbowe dotyczące planów prywatyzacji, a także informacje o rewizjach budżetów przedsiębiorstw państwowych w związku ze znaczącą dewaluacją kazachskiej waluty tenge.

Reklama

Komentarze

    Reklama