W co gra QAnon? Spiskowa teoria podbija Stany Zjednoczone

8 września 2020, 12:52
people-crowd-rally-protest
Fot. Piqsels/Domena publiczna

Spiskowa teoria QAnon zyskuje zwolenników nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Co więcej, teoria w znaczny sposób ewoluuje wciągając również wątki powiązane z innymi teoriami spiskowymi.

Teoria QAnon budzi sporo emocji, nie tylko związanych z głoszonymi przez zwolenników hasłami, ale również z uwagi na działania podjęte przez platformy społecznościowe, które zmierzają do usunięcia treści publikowanych przez zwolenników teorii ze swoich serwisów. Analizą treści od 2017 roku, aż do wzrostu zainteresowania, któremu sprzyjał lockdown wywołany pandemią koronawirusa zajęli się badacze z think tanku Institute for Strategic Dialogue (ISD) w raporcie „The Genesis of a Conspiracy Theory. Key trends in QAnon activity since 2017”. Autorzy raportu poddali analizie dyskusje odnośnie teorii publikowanej na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.

Od początku 2020 roku eksperci ISD odnotowali znaczny wzrost liczby prowadzonych dyskusji wokół teorii QAnon na Facebooku i Instagramie, a także wzrost liczby zaangażowanych użytkowników w rozmowy na Facebooku i Twitterze – czytamy we wnioskach raportu.

Najwyższy wzrost odnotowano w marcu br., kiedy to zaobserwowano nie tylko zwiększenie liczy użytkowników zaangażowanych w dyskusję, ale również wzrost członków w grupach poświęconej tej tematyce na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Czy wzrost tych liczb można powiązać z lockdownem podczas którego użytkownicy spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych? Autorzy raportu nie wykluczają takiej możliwości. Jednocześnie wykrywano powiązania pomiędzy wpisami odnoszącymi się do pandemii koronawirusa (w tym do spiskowych teorii), a także ze śmiercią Georgea Floyda.

Z analizy danych przeprowadzonych od 27 października 2017 roku do 17 czerwca 2020 eksperci ISD odnotowali 69,475,451 millionów Tweetów, 487,310 postów na Facebooku oraz 281,554 wzmianek odnoszących się do QAnon tagów lub fraz na Instagramie.

Wydawałoby się, że teoria stanowi problem dla Stanów Zjednoczonych, jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, dyskusje odnośnie QAnon pojawiają się w różnych państwach. Cztery najważniejsze kraje, gdzie toczą się dyskusje to oprócz Stanów Zjednoczonych, również Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Czym jest QAnon?

QAnon, jak wyjaśniono szczegółowo w raporcie, stanowi teorię konspiracyjną w myśl, której światem rządzi elitarna grupa pedofilów handlująca dziećmi, natomiast prezydent Trump posiada sekretny plan, aby pociągnąć tą grupę do odpowiedzialności. Teoria zrodziła się w 2017 roku, kiedy to użytkownik o pseudonimie „Q” opublikował post na witrynie 4chan (amerykański imageboard) opisujący tą teorię oraz twierdząc, że grupa osób działa obecnie przeciwko prezydentowi Trumpowi na rzecz odsunięcia go od władzy.

Na przestrzeni lat, teoria połączyła się również ze spiskowymi twierdzeniami antyszczepionkowymi, anty-5G, antysemickimi i antyimigranckimi, a także dziwacznymi teoriami o składaniu ofiar z dzieci.

W 2019 roku, teoria zyskała tak dużą popularność, że FBI określiło ją jako rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz jako wewnętrzne zagrożenie terrorystyczne.

Jak wskazują autorzy raportu w wyborach do kongresu, które odbędą się w listopadzie 2020 roku, 14 kandydatów wyraża poparcie dla tej teorii.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Heisenberg
sobota, 12 września 2020, 18:41

"Na przestrzeni lat, teoria połączyła się również ze spiskowymi twierdzeniami antyszczepionkowymi, anty-5G, antysemickimi i antyimigranckimi, a także dziwacznymi teoriami o składaniu ofiar z dzieci." Jest to nieprawda. Nie podaliście za kogo podaje się QAnon, podaje się za wywiad wojskowy i inne służby amerykańskie. On nie wrzuca żadnego anty-imigranckiego, antysemickiego, anty 5G czy antyszczepionkowego przekazu. Zacytujcie mi chociaż jeden post QAnona, który o tym mówi. QAnon z dość sporą precyzją już od 2017 przewidział postępy obecnego śledztwa Durhama badającego potencjalny spisek istniejący w szeregach FBI/CIA i administracji Obamy ażeby uniemożliwić jednemu kandydatowi na prezydenta zwycięstwo, a jeśli nie zwycięstwo, to zabezpieczyć się na wypadek jego prezydentury i zniszczyć go właśnie wtedy. Zasadniczo to nawet dał z wyprzedzeniem o 2-3 lata datę, imię i nazwisko pierwszego, który w śledztwie Durhama przyzna się do winy - winą w tym przypadku jest manipulacja wiadomością email żeby przedłużyć śledzenie przez służby obozu jednego z kandydatów na prezydenta. QAnon odnosi się do niesławnej Pizzagate i dodaje, że w szeregach elitarnych - zarówno republikanie jak i demokraci - istnieje duża siatka pedofilów i jest to prawdziwa plaga, mówi, że Ci ludzie są szantażowani ze względu na swoje dewiacje przez obce służby i w ten sposób chodzą na ich smyczy posuwając się do zdrady interesu własnego państwa. I tak, jeśli przyjrzymy się jednostkom zamieszanym w tzw Pizzagate, to zobaczymy, że to jednostki, które rzeczywiście są podejrzane i z zainteresowaniami zalatującymi pedofilskim sadyzmem, choć to tylko ułamek informacji na ten temat. Następna kwestia, piszecie, że FBI określiło teorię jako zagrożenie terrorystyczne - w bardzo małym ułamku jest prawdą, że FBI powiedziało, że odkrywane wkrótce spiski rządowe/elitarne - prawdziwe - mogą być powodem do przemocy w trakcie gdy istnieje jednostka informująca o tych sprawach. Zapomnieliście, że to jest jedna jedyna filia FBI w Phoenix i tylko jej raport. W FBI są takie różnice - być może wynikające z lokalnej polityki - że nawet dyrektor FBI i lokalna filia FBI w Dystrykcie Kolumbii potrafią mieć różniące się opinie.

Fanklub Daviena
środa, 9 września 2020, 20:19

Po tym jak pedofile byli chronieni przez władze Belgii czy po tym jak bezkarny przez tyle lat był Epstein czy po tym jak brytyjski wywiad przez kilkadziesiąt lat porywał z sierocińców chłopców i dostarczał ich zboczonym ministrom i parlamentarzystom, po tym jak w Polin wyciszono aferę z pedofilami z Dworca Centralnego zbywanie zarzutów poprzez wyśmiewanie ich jako spiskowej teorii raczej nie wystarczy... :)

only_truth
wtorek, 8 września 2020, 16:04

Jak się chce ośmieszyć prawdę, to się ją nazywa teorią spiskową.

obuććie sie!
czwartek, 10 września 2020, 00:09

No nie bardzo... Tzw "teorie spiskowe" są skutecznie ośmieszane przez ich wyznawców.

Tweets CyberDefence24