Reklama

Strona główna

Użytkownicy Gmaila celem zaawansowanego ataku

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Użytkownicy Gmail stali się ofiarą zaawansowanego ataku, który wykorzystuje aplikację Google Doc do przejęcia kontroli nad skrzynkami poczty elektronicznej i wysłania spamu do wszystkich kontaktów.

Prawdopodobieństwo powodzenia ataku jest wysokie, ponieważ jego ofiara otrzymuje wiadomość od znajomego, a wysłany link wydaje się prowadzić do prawdziwych serwerów Google i tym samym nie wzbudza podejrzeń. W spreparowanym mailu znajduje się informacja zachęcająca do kliknięcia w dokument Google Docs, który dzieli z nami nadawca.  Jeśli to zrobimy, zostaniemy zabrani na oficjalną stronę Google z kontami użytkowników i pytaniem, które z nich chcemy użyć i dać aplikacji Google Docs dostęp.  Aplikacja Google Docs jest jednak fałszywa i jeżeli zgodzimy się udostępnić jej nasze konto poczty elektronicznej to faktycznie oddajemy je cyberprzestępcom. Z badań przeprowadzonych przez firmę Agari wynika, że ponad 3 tys. organizacji padło ofiarą ataku, a wysłano łącznie ponad 23 tysięcy maili.

Eksperci wskazują na wysoki poziom zaawansowania nowej kampanii spearphisingowej oraz na fakt, że cyberprzestępcy nie dążą do wykradzenia loginów i haseł, ale raczej zmuszenia użytkowników do dania im całkowitego dostępu do ich skrzynek poczty elektronicznej. Co więcej, użytkownicy zostali nauczeni, że lekarstwem na wszystkie problemy związane z bezpieczeństwem jest zmiana hasła. W tym przypadku, jednak to nie pomoże.  Zdaniem ekspertów, może to być zapowiedź bardziej złożonych i skomplikowanych ataków w przyszłości.

Czytaj też: Fact checking metodą Google na fake news. Nowe narzędzie giganta

Na szczęście Google błyskawicznie zareagowało na problem publikując komunikat ostrzegający przed zagrożeniem oraz informując, że podjęto odpowiednie działania. Z badań przeprowadzonych przez firmę Verizon, phishing dotyczył 21 % incydentów bezpieczeństwa, które miały miejsce w zeszłym roku.

 

Komentarze