Reklama

Strona główna

USA: Wzrasta ochrona korespondencji mailowej obywateli

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła projekt ustawy, który zaktualizuje przepisy nadzoru nad korespondencją mailową obywateli tak, że śledczy federalni, aby uzyskać dostęp do czyjejś korespondencji archiwalnej, będą musieli uzyskać nakaz sądowy. Aktualnie wygląda to tak, że aby uzyskać dostęp do korespondencji starszej niż pół roku, wystarczy zgoda agenta FBI lub prokuratora.

Nowa ustawa dotycząca prywatności korespondencji meilowej (HR 387), zmienia ustawę o łączności elektronicznej eCPA z 1986 roku. Nowe prawo jest tak zaprojektowane, żeby chronić obywateli USA przed inwigilacją. Zmiany są zdaniem Białego Domu konieczne z uwagi na fakt, że obecne przepisy są mocno przestarzałe i nieadekwatne do obecnej rzeczywistości i wymogów.

Czytaj także: Wywiad USA pomoże Europie w walce z hakerami

Zasadniczym problemem wymagającym zmian był fakt, że zyskujące na popularności komunikatory internetowe miały ten sam rodzaj ochrony, co rozmowy telefoniczne i tradycyjne listy pocztowe. Departament Sprawiedliwości USA chciał natomiast innego traktowania wiadomości przechowywanych w komunikacji elektronicznej, stąd wprowadzenia przepisów, że po 180 dniach e-maile nie będą już chronione i byłyby dostępne dla odpowiednich służb bez wymaganej wcześniej zgody sądu.

Reklama

Komentarze

    Reklama