Polityka i prawo
USA: Nowe prawo dla federalnych dostawców urządzeń IoT
W Stanach Zjednoczonych trwają zaawansowane prace na rzecz wprowadzenia w życie planu działań na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa w 2017 roku. Głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego rządowych urządzeń IoT. Nowa ustawa w tym zakresie, która aktualnie jest w Senacie, określić ma nowe standardy dla rządowych dostawców sprzętu IoT.
Według amerykańskiego serwisu FCW, który opisuje ten temat, nowe ustawodawstwo ws. internetu rzeczy, może być istotnym krokiem w kierunku redukcji botnetów, czego żąda administracja prezydenta Donalda Trumpa.
Inicjatorami tych zmian w prawie dotyczącym cyberbezpieczeństwa USA, są senatorowie: Mark Warner, Cory Gardner, Ron Wyden oraz Steve Daines. Projekt ustawy, który do Senatu USA trafił 1 sierpnia, wymaga, aby urządzenia IoT zakupione przez agencje rządowe były zabezpieczone przed cyberszpiegostwem poprawne.
Senator Warner, który jest jednym z przewodniczących senackiej komisji ds. cyberbezpieczeństwa powiedział w oświadczeniu, że zbyt wiele podłączonych do internetu urządzeń, jest sprzedawane bez odpowiednich zabezpieczeń, co grozi cyberatakami na instytucje korzystające z takiego sprzętu IoT. Jego zdaniem projekt ustawy, która trafiła do Senatu USA, pomoże wypracować gruntowne, a jednocześnie elastyczne wytyczne dotyczące zamówień rządu federalnego związanych z urządzeniami IoT.
Czytaj też: Internet rzeczy czy internet zagrożeń? [ANALIZA]
Amerykański urząd ds. odpowiedzialności rządowej (The Government Accountability Office) niedawno zalecił, aby Departament Obrony USA zaktualizował swoją politykę w kwestii zagrożeń związanych z internetem rzeczy, aby wyeliminować ryzyko cyberwłamań. W oświadczeniu senatora Gardnera znalazło się stwierdzenie, że rząd federalny powinien kupować wyłącznie takie urządzenia IoT, które spełniają podstawowe wymagania cyberbezpieczeństwa, co ma na celu nie dopuszczenia do penetracji amerykańskich systemów rządowych przez hakerów.