Trzecia wojna światowa i bezradni Francuzi. Czym straszy obywateli Kreml?

29 listopada 2019, 13:33
48632624116_b2b02aa30e_c
The White House / Flickr

Amerykanie knują jak podbić Obwód Kaliningradzki, organizują atak informacyjny na Osetię Południową oraz tworzą "pas niestabilności" dookoła Rosji. Czy to nowe realia geopolityczne? Nie, to kolejne wymysły rosyjskiej propagandy.

To nie jedyne problemy na świecie, które spowodowali Amerykanie wg. proklemlowskiej propagandy odpowiedzialni  również za zorganizowanie przewrotu w Boliwii a obecnie zamierzają powtórzyć ten scenariusz w Rosji. „Źli” Jankesi próbują również sterować francuskim prezydentem i dyktować mu jego następne działania, ponieważ uważają, że członkowie Unii Europejskiej nie są w stanie podejmować suwerennych decyzji. Amerykanie i ich zachodni sojusznicy to również patologiczni rusofobowie – wynika z najnowszej analizy walczącego z propagandą unijnego projektu EUvsDisinfo. Jego eksperci zauważają, że nie wiadomo, kto właściwie jest adresatem tych treści.

Dezinformacja na YouTubie

EUvsDisinfo tylko w listopadzie odnalazło 25 filmików na YouTubie, które szerzyły prokremlowską propagandę. Obejrzało je 2.5 milionów osób. Najpopularniejszy film dotarł do 580 tys. osób i dotyczył działań wojennych Ukrainy przeciwko mieszkańcom Donbasu, którzy nie zaakceptowali, jak to określa rosyjska propaganda, przewrotu stanu w Kijowie. Ponadto działania dezinformacyjne Kremla głoszą, że wielki głód na Ukrainie (Holodomor) wywołany przez Stalina był tak naprawdę wielką akcją sabotażową za którą stały Stany Zjednoczone i Kanada. Inny popularny film, który również dotarł do ponad pół miliona odbiorców mówi o tym, że zespół śledczych badający sprawę zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą próbował przekupić kluczowego świadka wydarzenia.

Wspólnym mianownikiem tych działań propagandowych jest próba wybielenia wizerunku Rosji i zrzucenia winy na innych. Drugim ważnym czynnikiem jest wzbudzenie strachu i niepokoju wśród własnych obywateli, którzy mają czuć się otoczeni przez zewnętrzne wrogie, zachodnie siły. To stale utrzymująca się narracja w rosyjskiej propagandzie. W październiku, z 226 zanalizowanych przypadków większość z nich mówiła o zagrożeniu ze strony NATO i anty-rosyjskiej narracji – informuje EUvsDISINFO.

Strach przed III wojną światową

Eksperci z unijnego portalu nie są w stanie ocenić faktycznego wpływu tych narracji propagandowych na opinię publiczną w Rosji. Ostatnie badania przeprowadzone na grupie 1600 osób we wrześniu i październiku pokazały że, 42 % z nich żyje w ciągłym strachu przed wybuchem trzeciej wojny światowej. Co więcej, rosyjscy i radzieccy bohaterowie są zawsze krystalicznie czyści i nie mają nic na sumieniu. Eksperci z EUvsDisinfo przypominają, że najefektywniejszym sposobem kontroli mas jest strach i widać, że Kreml doskonale zdaje sobie z tego sprawę

KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Żołnierz
sobota, 30 listopada 2019, 01:42

Żadnej 3 wojny światowej nie będzie, chcą wywołać panike i chaos na świecie żeby zwiększyć biznes zbrojny, a to doprowadzi do zwiększenia podatków i biedy w śród ludzi, bogaty będzie pogadszy a biedny biedniejszy. Przestańcie słuchać tych głupot.

bania Davien
sobota, 30 listopada 2019, 00:36

klawiatura: Pamiętam jak "pięknie" Colin Powell łgał w ONZ na temat BMR Iraku, z jaką powagą prezentował rysunki i szkice przedstawiające irackie ruchome laboratoria broni biologicznej, jak przekonywał, że Saddam pozyskuje kluczowe komponenty do produkcji broni nuklearnej itd. itd. I okazało się co się okazało. Po zdobyciu Iraku USA przez lata szukało tej broni i nie znalazło nic. A już najbardziej śmieszny jest pewien funbojek z tym swoim Amarah (gdzie w porzuconych po zakończeniu wojny z Iranem zapomnianych bunkrach pozostały rakiety do "Gradów" z głowicami z sarinem) usiłujący jak zwykle "wybielić" swoich mocodawców. A równie "zabawne" jest to, że Powell 5.02.2003 r. o irackiej broni chemicznej prawie nie wspominał-pewnie dlatego, że wspomniany sarin Saddam wyprodukował ze składników dostarczonych mu przez Niemców i ...samych Amerykanów kiedy walczył z Iranem.

Wiem co piszę
piątek, 29 listopada 2019, 23:07

"Wojny nie będzie, ale będzie za to taka walka o pokój, że nie pozostanie kamień na kamieniu" - S. Michałkiewicz

W.Kolodziejski
sobota, 30 listopada 2019, 13:30

Dobre.

Arutor
sobota, 30 listopada 2019, 00:46

Zupełnie jak walka o ekologię.

Kapustin
piątek, 29 listopada 2019, 20:00

Szkoda ze Rosja trzyma taktyczne nuki w Kaliningradzie a najbliższe ,B61 godziny lotu na,zachód

Jan
niedziela, 1 grudnia 2019, 00:09

A amerykanie trzymają rakiety z glowicami atomowymi w Niemczech i Turcji, więc w czym problem z Kaliningradem. Jest różnica Rosja trzyma je u siebie a USA 10 tys kilometrów od swojego kraju

Urko
niedziela, 1 grudnia 2019, 02:38

Dla nas bez różnicy, bo jedne i drugie mają takie same szanse trafić do nas...

spokojnie
sobota, 30 listopada 2019, 14:02

Jest jeszcze X-37B. A to są raczej sekundy lotu.

Rain Harper
piątek, 29 listopada 2019, 17:39

Zboże z zagłodzonej Ukrainy plynęło do Londynu, ale przecież Moskwa nie przyzna, że chodzi na pasku City.

Tweets CyberDefence24