Reklama

Technologie

„Zostań programistką!”. Ericsson wspiera kobiety w branży IT

Autor. ThisisEngineering RAEng/unsplash.com

Projekt firmy skierowany jest do kobiet, które będą gotowe podjąć pracę w jednej z lokalizacji Ericsson R&D w Krakowie lub Łodzi. Kandydatki powinny być pasjonatkami nowych technologii lub mieć już za sobą pierwsze kroki w kierunku rozwoju w branży IT. W ciągu sześciu miesięcy zdobędą podstawy niezbędne do tworzenia oprogramowania dla systemów telekomunikacyjnych.

Ponad połowa absolwentów szkół wyższych w Unii Europejskiej to kobiety. Jednak tylko jedna czwarta z nich kończy studia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), a jeszcze mniej pozostaje w branży i znajduje tam stałe zatrudnienie. Według danych Komisji Europejskiej tylko 18 proc. specjalistów w sektorze ICT w UE stanowią kobiety. W firmie Ericsson w Polsce blisko 500 spośród 2200 pracowników to kobiety.

Czytaj też

Program „For us IT's possible” to także odpowiedź na główne trudności, z którymi borykają się kobiety na drodze do kariery w branży technologicznej. Według raportu „Kobiety w IT 2021” aż 39 proc. ankietowanych ma trudności w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy. Co trzecia kobieta nie wie, od czego zacząć naukę i jaką specjalizację wybrać. 24 proc. respondentek boryka się z barierą mentalną, czyli strachem przed zmianą. Przeszkodę stanowią również wysokie koszty kursów IT.

Firma nie tylko wyszkoli, ale i zatrudni

Dlatego powstał projekt rekrutacyjno-szkoleniowy, który ma wzmocnić pozycję kobiet w zespołach IT Ericsson Polska pod nazwą „For us IT's possible”. Trenerzy z Software Development Academy wyszkolą i przygotują do pracy w centrach R&D światowego giganta grupę programistek. Po pomyślnym ukończeniu kursu, 20 z nich otrzyma możliwość rozwoju i zatrudnienia na stanowisku Software Developer w centrum R&D firmy Ericsson.

Jak podkreśla Stefan Znarowski, szef centrum R&D Ericsson, „naszą intencją jako organizacji jest tworzenie mieszanych zespołów. Dlatego startujemy z projektem rozszerzającym znajomość programowania i szansę aktywizacji na rynku pracy osób zaangażowanych i zainteresowanych rozwojem branży ICT.”

„Jako organizacja działająca w oparciu o idee diversity and inclusion, chcemy wesprzeć kobiety, które planują rozpocząć lub rozwinąć swoją karierę. W branży ICT niezmiernie istotna jest potrzeba rozwoju zawodowego. Doceniamy to jako pracodawca i oferujemy takie możliwości naszym pracownikom” - dodaje.

Czytaj też

Projekt został zorganizowany tak, by wydobyć potencjał każdej uczestniczki. Przedstawiciele i przedstawicielki Ericsson oraz Software Development Academy służą wsparciem i przewodnictwem na każdym etapie - od momentu rozpoczęcia kursu, przez onboarding w miejscu pracy, aż po dalszy rozwój kariery.

„Poza mentoringiem, Ericsson oferuje dofinansowanie w wysokości 60 proc. wartości kursu dla każdej z uczestniczek, a po zdanym egzaminie i pomyślnie zakończonym procesie rekrutacji, miejsce pracy w zespole, który już nie może się doczekać nowej członkini” - mówi Michał Mysiak, CEO Software Development Academy.

Aplikacje zbierane są do 20 lutego. Szczegóły na stronie: itspossible.pl

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama