Reklama

Technologie

Ukraińcy stworzyli otwarty system do śledzenia rosyjskich wojsk

Autor. Минобороны России (@mod_russia)/Twitter

Informatycy z Kijowa stworzyli zautomatyzowany system monitoringu, który rejestruje ruch rosyjskich wojsk w pobliżu granic: ukraińsko-białoruskiej oraz ukraińsko-rosyjskiej. Ich aktywność oraz lokalizację można obserwować na dedykowanej stronie.

Reklama

Informacje oraz zdjęcia satelitarne specjaliści poddają analizie, a następnie na ich podstawie tworzone punkty na mapie (tzw. pinezki), pokazujące miejsce, gdzie obecnie znajdują się wojska Rosji. Stworzona przez nich strona (link) jest dostępna dla każdego, choć na razie działa w wersji testowej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Pobieramy dane z satelity Sentinel-1” – wskazują twórcy systemu. Dodają jednak, że zamierzają znacząco podnieść jakość udostępnianych zdjęć, czerpiąc również informacje z HR SAR.

Autor. Kordon.io (@KordonTech)/Twitter

Stworzona przez informatyków mapa jest prosta i intuicyjna. Bazuje na Google Maps i po kliknięciu w „pinezkę” wyświetla obraz satelitarny wraz ze szczegółowymi informacjami na temat pozycji rosyjskich wojsk: geolokalizacją oraz datą i godziną.

Czytaj też

Konto na Twitterze

Specjaliści stworzyli również specjalny profil na Twitterze o nazwie „Kordon.io”. „Satelitarne informacje o położeniu rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą” – czytamy w opisie konta.

Administratorzy publikują tam najnowsze dane dotyczący pozycji jednostek Kremla, świadczące o ich aktywności w regionie.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama