Technologie

Wciąż możesz sprawdzić prędkość swojego internetu. Certyfikat dla PRO Speed Test przedłużony

kabel internetowy
Fot. pxhere.com/CC0

Prezes UKE zdecydował o przedłużeniu certyfikatu dla narzędzia do badania jakości połączenia internetowego – PRO Speed Test. W ten sposób każdy może sprawdzić jakość swojego łącza.

Narzędzie PRO Speed Test (dostępne pod adresem: pro.speedtest.pl) umożliwia sprawdzenie jakości internetu stacjonarnego. Jeśli klient ma wątpliwości czy usługa na pewno posiada cechy takie, jak obiecał to w umowie operator – w każdej chwili można to sprawdzić.

Certyfikat dla mechanizmu mierzenia prędkości internetu został przedłużony przez prezesa UKE o kolejne dwa lata.

„Jak sprawdzić, czy dostawcy wywiązali się z obietnic? Tu pomocne są narzędzie pozwalające określić przepływność naszych łączy. Co jednak możemy zrobić z wynikiem takiego pomiaru? Narzędzie udostępniane na stronie UKE i certyfikowane przez Prezesa UKE tym właśnie różni się od innych, dostępnych w sieci, że uzyskany pomiar jest miarodajny, bo wykonany w ścisłe określonych, na bieżąco weryfikowanych warunkach. A tym samym jest podstawą do reklamacji” – podaje UKE na swojej stronie.

Czytaj też

Jak działa PRO Speed Test?

PRO Speed Test ma weryfikować m.in. obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Przez ostatnie dwa lata dokonano w sumie około 1,3 mln pomiarów. Narzędzie działa w ramach serwisu internetowego, aplikacji na komputery stacjonarne (Windows i macOS), aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).

Czytaj też

Pomiar może być podstawą do zgłoszenia roszczeń wobec dostawcy usługi internetu za nieprawidłowe realizowanie umowy.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także