Technologie
VR w edukacji? Polsko-amerykańska współpraca z wpływem na szkolnictwo
Nowe technologie będą miały niebagatelny wpływ na zmiany zachodzące w edukacji. Dziś już wiadomo, że jednym z elementów przyczyniających się do tej zmiany będzie wirtualna rzeczywistość. Polscy nauczyciele odbędą szkolenia z VR w szkołach. Czy to zrewolucjoniuzje polski system nauczania?
W piątek 14 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca współpracy firmy Mety, VR Heroes oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Kooperacja wskazanych podmiotów ma sprawić, że prawie tysiąc polskich nauczycieli przejdzie szkolenia z zakresu wykorzystywania narzędzi technologicznych do prowadzenia zajęć szkolnych.
Spotkania mają polegać na przeszkoleniu nauczycieli z podstaw obsługi gogli VR przez specjalnie wyselekcjonowanych do tego ekspertów. Z pomocą nowych technologii realizowana ma być część podstawy programowej.
Czytaj też
Bezpieczeństwo podstawą?
Miejscem opisywanych spotkań ma być Meta Przestrzeń w Warszawie, która mieści się przy ulicy Koszykowej. Szkolenia dla nauczycieli mają odbywać się przez cały rok. W ich programie mają też znaleźć się zajęcia teoretyczno-warsztatowe realizowane przez NASK. W ich skład będą wchodzić m.in. elementy dotyczące praktyk bezpiecznego korzystania z nowych technologii.
Podczas piątkowej konferencji na aspekt bezpieczeństwa zwracał też uwagę zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, Dominik Kopera. Jego zdaniem podstawowym czynnikiem, który musi być brany pod uwagę przy realizacji tego typu projektu jest właśnie bezpieczeństwo.
„Jako NASK podkreślamy to regularnie, między innymi w działaniach realizowanych w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Teraz, włączając się w projekt skoncentrowany na VR, mamy dodatkową okazję do tego, aby przekonać polskich nauczycieli, że warto wykorzystywać technologie cyfrowe w procesie kształcenia, ale należy to robić zawsze świadomie i odpowiedzialnie" – stwierdził.
– Wykorzystanie AR i VR jako narzędzi edukacyjnych to przełom, który zmienia sposób uczenia się, wpływa na procesy poznawcze uczniów i ich zaangażowanie. Z niecierpliwością czekam na rozwój programu Meta VR & AR for Education w Polsce. Jestem dumny, że amerykańska firma Meta… pic.twitter.com/FdrqWJucwA
— NASK (@NASK_pl) April 14, 2023
W spotkaniu uczestniczył też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzeziński. Jego zdaniem, omawiana współpraca, jest kolejnym krokiem zacieśniającym więzi polsko-amerykańskie. „Wykorzystanie AR i VR jako narzędzi edukacyjnych to przełom, który zmienia sposób uczenia się, wpływa na procesy poznawcze uczniów i ich zaangażowanie" – mówił przedstawiciel USA w Polsce.
Ambasador Brzezinski wraz z Ministrem Lewandowskim @CyfryzacjaKPRM uczestniczyli w inauguracji projektu Meta VR & AR for Education, którego celem jest szkolenie nauczycieli z całej Polski w zakresie wykorzystania technologii VR i AR na lekcjach historii, biologii i geografii. pic.twitter.com/8CI1Kppnli
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) April 14, 2023
Zmiana w edukacji
„Współczesny świat wymaga zmian w metodach i formach nauczania. Jestem przekonany, że ten program przyniesie nową jakość w polskiej edukacji" – powiedział z kolei minister Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
„Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości bez wątpienia zwiększa atrakcyjność prowadzonych zajęć, ale też otwiera przestrzeń do kompleksowego doświadczania zjawisk i przyswajania wiedzy z niedostępnej fizycznie perspektywy" – dodał Lewandowski, który jako przykład trwającej od lat współpracy instytucji rządowych z firmą VR Heroes podał „Kartkę z Powstania" – pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości.
Czytaj też
Projekt Meta
Projekt Meta VR & AR dla Edukacji powstał w oparciu o realizowany globalnie program Meta Immersive Learning, którego celem ma być zwiększenie dostępu do edukacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Do udziału w bezpłatnym szkoleniu mogą przystąpić nauczyciele bez względu na stopień awansu zawodowego.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].