Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja przyjrzy się odwiedzającym Browary Warszawskie. Są kontrowersje

Autor. Siarhei Horbach / Unsplash

Jeden z warszawskich deweloperów ogłosił, że jego inwestycja – Browary Warszawskie – zostanie „wzbogacona” o rozwiązania technologiczne „dostarczające precyzyjnych danych o ruchu i natężeniu osób przebywających” na tym terenie. Projekt ten zdążył już wzbudzić spore kontrowersje.

Reklama

Deweloper Echo Investment swoją nową współpracą przy kompleksie Browary Warszawskie pochwalił się we wpisie w serwisie LinkedIn. Jak czytamy, ma on być realizowany we współpracy z Google Cloud i firmą Aioniq i opiewa na wdrożenie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, których celem jest gromadzenie danych pozwalających na „obserwacje preferencji klientów, udoskonalanie oferty i podejmowanie strategicznych decyzji marketingowych".

Reklama

Ogłoszenie firmy wzbudziło już spore kontrowersje, w społeczności komentujących, wywołując obawy o ochronę prywatności, danych osobowych oraz prowokując deklaracje o niechęci do odwiedzania inwestycji.

Nie chcesz być monitorowany? Nie wchodź

Echo Investment nie wyjaśnia, w jaki sposób w ramach nowego projektu gwarantowana ma być ochrona prywatności osób odwiedzających inwestycję.

Reklama

We wpisie na LinkedIn czytamy, że „dla zapewnienia bezpieczeństwa obraz z kamer jest analizowany bezpośrednio przy kamerach i nie jest nigdzie zapisywany". Nie wiadomo jednak, czy kamery, które – jak z kolei stwierdzono na stronie internetowej dewelopera, mają być wyposażone w technologię computer vision – będą analizowały dane zagregowane, czy też będą mogły monitorować ruch indywudualnych osób poruszających się po terenie Browarów Warszawskich.

Echo Investment nie informuje też, jak osoby, które nie chcą być w ten sposób monitorowane, mogą nie wyrazić na ten proces zgody. Jedynym rozwiązaniem, które nasuwa się tu na myśl, jest po prostu zaniechanie odwiedzania tej lokalizacji.

Autor. Echo Investment / LinkedIn

Czemu ma służyć monitoring ruchu osób?

Cytowana w materiale dewelopera menedżer marketingu Echo Investment Dominika Telega-Bałdyga wyjaśnia: „chcieliśmy monitorować ruch i zachowania osób na terenie całego kompleksu Browarów Warszawskich i pokazać naszym obecnym i przyszłym najemcom – restauratorom i inwestorom, jak ludzie poruszają się, reagują na przestrzeń i organizowane są akcje marketingowe" (pisownia oryginalna – red.).

Zadanie to mają wypełnić zainstalowane w inwestycji „strategicznie rozmieszczone" kamery, które będą współpracować z systemem monitorowania natężenia ruchu, którego „najważniejszym elemetem jest oczywiście model sztucznej inteligencji odpowiedzialny za widzenie komputerowe".

Jak czytamy na stronie dewelopera „to właśnie ta część oprogramowania odpowiada za rozpoznanie obiektów typu >>człowiek<< na obrazie wideo, który dostarczany jest w czasie rzeczywistym z wielu kamer jednocześnie".

Echo Investment zapewnia, że dane dotyczące rozpoznawania obiektów na obrazie są zamieniane od razu na informację tekstową w postaci zdarzeń, która przesyłana jest do Google Cloud Platform.

„Echo Investment ma teraz całodobowy, dokładny, działający w czasie rzeczywistym obraz ruchu osób w jednej z największych i najbardziej złożonych przestrzeni miejskich" – chwali się na swojej stronie firma.

Nic jednak nie pisze o tym, co z prywatnością osób odwiedzających inwestycję oraz możliwością niewyrażenia zgody na monitorowanie przez kamery wyposażone w sztuczną inteligencję.

Czekamy na odpowiedź

Zapytaliśmy o to Echo Investment, jednak do czasu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama