Reklama

Technologie

Siemens po 170 latach zakończy działalność w Rosji

Autor. Kağan Yaldızkaya/ Unsplash/ Domena publiczna

Siemens opuści rynek rosyjski w związku z wojną w Ukrainie. Firma wszczęła postępowanie w sprawie likwidacji swojej działalności na tym terenie i wszelkiej działalności gospodarczej powiązanej z agresorem – wynika z oświadczenia wydanego przez spółkę.

Reklama

Koncern w ramach ogłoszenia wyników za II kwartał br. poinformował o spodziewanych skutkach finansowych tej decyzji.

Reklama

Jak czytamy w oświadczeniu, po wybuchu inwazji na Ukrainę, Siemens wstrzymał wszystkie nowe transakcje i dostawy do Rosji i Białorusi. Kompleksowe sankcje międzynarodowe oraz obecne i potencjalne środki zaradcze mają wpływ na działalność firmy w Rosji, w szczególności na obsługę i konserwację kolei – czytamy.

„Potępiamy wojnę w Ukrainie i postanowiliśmy przeprowadzić proces likwidacji naszej przemysłowej działalności w Rosji. Nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę nasz obowiązek dbałości o pracowników i wieloletnie relacje z klientami na rynku, na którym działamy od prawie 170 lat. Oceniamy wpływ (tej decyzji – red.) na naszych pracowników i będziemy nadal wspierać ich najlepiej, jak potrafimy. Jednocześnie udzielamy pomocy humanitarnej naszym kolegom i narodowi Ukrainy oraz wspieramy społeczność międzynarodową w walce o pokój” – oświadczył Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.

Reklama

Czytaj też

Całkowity koniec działalności w państwie agresora

Jednak to nie wszystko - firma ogłosiła teraz, że rozpoczęła proces zakończenia swojej działalności w Rosji zgodnie z wymogami regulacyjnymi i sankcjami międzynarodowymi.

Jak podaje Reuters, Siemens poniósł w drugim kwartale br. 600 milionów straty związanych z problemami z mobilnością pociągów, po sankcjach nałożonych na Rosję. Firma spodziewa się dalszych strat finansowych, związanych z likwidacją podmiotów prawnych, transferem aktywów finansowych czy kosztami związanymi z restrukturyzacją.

Czytaj też

Monachijska firma zatrudnia w Rosji 3 tys. osób i działa tam od 170 lat. Po raz pierwszy transakcja między koncernem a Rosją miała miejsce w 1851 roku i była związana z zamówieniem na linie telegraficzne między Moskwą a Petersburgiem. Obecnie Rosja generuje 1 proc. rocznych przychodów Siemensa. Busch zapowiedział, że zakłady w Moskwie i Sankt Petersburgu są obecnie likwidowane.

Gigant Siemens AG to koncern, który skupia swoją działalność w branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama