Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Przez ukraińskich cywilów do infrastruktury państwowej. „Rosja nie przestaje próbować”

Fot. Paula Bronstein, Carol Guzy, Evgeniy Maloletka, David Guttenfelder/Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

„Ostatecznym celem rosyjskich hakerów jest uzyskanie dostępu do publicznych baz i całej infrastruktury informacyjnej Ukrainy. Starają się to osiągnąć poprzez m.in. (…) zwykłych użytkowników” – przekazał Jurij Szihol, szef ukraińskiej służby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo kraju.

Jurij Szihol, Państwowej Służby ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), na środowej konferencji prasowej podkreślił, że rosyjscy hakerzy nie przestają podejmować prób kradzieży danych osobowych Ukraińców. Ich zadaniem jest również uzyskanie dostępu do kont użytkowników. Po co?

Ostatecznym celem rosyjskich hakerów jest uzyskanie dostępu do publicznych baz i całej infrastruktury informacyjnej Ukrainy. Starają się to osiągnąć poprzez m.in. aplikacje i zwykłych użytkowników” – wskazał Jurij Szihol.

W związku z tym szef SSSCIP zalecił obywatelom przestrzeganie zasad cyberhigieny, w tym m.in. używanie silnych haseł i wiele sposób uwierzytelniania.

Czytaj też

Celowy atak na infrastrukturę

Ponadto, przedstawiciel Służby zaznaczył, że adwersarz celowo niszczy infrastrukturę radiowo-telewizyjną w Ukrainie, aby w ten sposób uniemożliwić naszemu sąsiadowi uzyskanie wiarygodnych informacji o przebiegu wojny i sytuacji w kraju.

„Ponad 20 obiektów zostało uszkodzonych od początku inwazji. W wyniku ostrzału Lwowa 3 maja zniszczeniu uległy dwie podstacje transformatorowe zasilające lokalny zakład BRTC” – przekazał Jurij Szihol. Specjalistom udało się jednak przywrócić nadawanie sygnału w ciągu kilku godzin od ataku.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze