Technologie

Samsung rozpoczął masową produkcję chipów 3 nm

samsung logo
Fot. Pierre Lecourt/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0

Samsung Electronics oficjalnie przekazał w czwartkowym komunikacie, że rozpoczął masową produkcję chipów 3 nm. Odbywać się to będzie w fabryce w Hwaseong (na południe od Seulu). Koncern mówi wprost o znaczącym osiągnięciu w branży.

Na rynku trwa rywalizacja. Firmy prześcigają się między sobą, która stworzy najmniejsze, a równocześnie najbardziej wydajne rozwiązania. Ich konkurencja napędza galopujący postęp technologiczny, z korzyścią dla konsumentów.

Po raz pierwszy w historii

Nowy chip Samsunga jest o 16 proc. mniejszy, o 23 proc. wydajniejszy i zużywa o 45 proc. mniej energii w porównaniu do obecnych półprzewodników 5 nm.

Aby osiągnąć takie rezultaty koncern wykorzystał technologię „Multi-Bridge-Channel FET”. Zaimplementowano ją po raz pierwszy w historii. Pozwala na m.in. poprawienie wydajności energetycznej poprzez zmniejszenie poziomu napięcia zasilania.

Czytaj też

Samsung nie zwolni

„Samsung szybko rozwijał się, ponieważ nadal zajmujemy pozycję lidera w wykorzystaniu technologii nowej generacji w procesie produkcji” – podkreślił dr Siyoung Choi, prezes i szef działu odlewni w Samsung Electronics.

Jak zapewnił przedstawiciel koncernu, firma będzie nadal rozwijała nowoczesne rozwiązania i procesy, które pomogą w budowaniu innowacyjnych technologii.

Konkurencja nie śpi

Warto jednak odnotować, że konkurencja Samsunga nie śpi. Jak przypomina Nikkei Asia, tajwańska firma TSMC przekazała w kwietniu br., że jej technologia 3 nm wejdzie do masowej produkcji w drugiej połowie 2022 r.

Zdaniem władz przedsiębiorstwa, będą to najbardziej zaawansowane na świecie rozwiązania pod katem wydajności, mocy, rozmiaru i technologii tranzystorowej.

Ponadto, TSMC ogłosiło w czerwcu, że do 2025 r. rozpocznie produkcję ultra-zaawansowanych chipów 2 nm.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze