Reklama

Technologie

Roboty wyruszą na uniwersytet w Teksasie

Autor. William McDonald / Pixabay

Przypominające psy roboty firmy Boston Dynamics już niedługo będą spacerować po kampusie uniwersyteckim w Teksasie. To część eksperymentu, który ma pokazać, jak ludzie wchodzą w relacje z maszynami, gdyż – zdaniem badaczy – to nowy problem społeczno-technologiczny.

Reklama

Nowy projekt badawczy naukowców z Uniwersytetu w Teksasie ma sprawdzić, w jaki sposób ludzie nawiązują relacje z robotami i jak wyglądają ich wzajemne interakcje.

Reklama

Serwis Ars Technica pisze, że w ramach eksperymentu po kampusie uniwersyteckim już niebawem będą przechadzały się przypominające psy roboty firmy Boston Dynamics, które będą gromadziły dane na temat tego, jak względem nich zachowują się studenci.

Projekt rozpocznie się w początku 2023 roku i potrwa pięć lat.

Reklama

Czytaj też

Nowy problem społeczno-technologiczny

Cytowany przez serwis badacz Joydeep Biswas uważa, że „kiedy umieszczamy roboty w realnym świecie, mamy do czynienia nie tylko z problemami technicznymi, ale z kwestiami społeczno-technologicznymi".

W ramach eksperymentu, jego zespół planuje umieścić na uczelni dwa roboty Boston Dynamics oraz Unitree. Wybrana grupa studentów, pracowników uczelni i innych członków społeczności uniwersyteckiej następnie poproszona zostanie o zainstalowanie na swoich smartfonach specjalnej aplikacji, która pozwoli na wykorzystanie robotów np. do przynoszenia im drobnych przedmiotów.

Czytaj też

Celem badania nie jest sprawdzenie tego, jak dobrze roboty będą wywiązywały się ze swoich zadań – ale jak będą wyglądały interakcje innych osób przebywających na terenie uczelni z maszynami, które będą po niej swobodnie maszerować, np. w drodze do studenta, który zamówił paczkę chusteczek higienicznych – pisze Ars Technica.

Roboty niewątpliwie będą czasami „wpadać" na przechodniów, rowerzystów, a także urządzenia znajdujące się na ich drodze, takie jak np. zaparkowane pojazdy. Badacze chcą pochylić się nad tym, jak będą wyglądały ich wzajemne interakcje – do tego celu wykorzystany będzie monitoring każdego z robotów, które dodatkowo będą gromadziły dane na temat tego, co dzieje się z nimi w przestrzeni kampusu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama