Reklama

Technologie

GPT-4 coraz mniej dokładny? "Działa gorzej, niż kilka miesięcy temu"

Autor. Jonathan Kemper/Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że zarówno GPT-4, jak i GPT-3.5 działają inaczej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Co wpłynęło na spadek skuteczności tych modeli w niektórych aspektach?

Reklama

Najnowszy GPT-4 okazuje się być mniej zdolny do dokładnego odpowiadania na pytania dotyczące rozumowania przestrzennego, ma większe problemy z rozwiązywaniem bardziej złożonych zadań matematycznych, a pogorszeniu uległa też jego zdolność kodowania – tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanforda.

Reklama

Także wielu użytkowników modelu GPT-4 twierdziło, że ten ulega stopniowej degradacji i np. coraz częściej odmawia wykonywania poleceń, które wcześniej realizował bez większego kłopotu. Może jest w tym pewne świadome działanie?

Wiceprezes firmy ds. produktu, Peter Welinder zapytany o to czy zdolności chatbota są stopniowo pomniejszane, odparł: „Nie, nie sprawiliśmy, że GPT-4 będzie głupszy".

Reklama

Czytaj też

Są też plusy

Zachodzące zmiany przynoszą też dobre rozwiązania. Model rzadziej niż kiedyś reaguje na szkodliwe podpowiedzi, a to pozwala mu częściej unikać odpowiedzi, które mogłyby go kompromitować. Zwiększona zachowawczość sprawia, że we wcześniejszych wersjach w 21 proc. przypadków model reagował na szkodliwe podpowiedzi. W GPT-4 odpowiada jedynie w 5 proc. przypadków.

To nie wszystko. Jak czytamy na stronie Gizmodo , GPT-4, o którym pisaliśmy więcej na łamach CyberDefence24 , stał się też znacznie lepszy w zwalczaniu podatności na ataki hakerskie.

Podane przykłady pokazują, że prace nad rozwojem sztucznej inteligencji jeszcze niejednokrotnie przyniosą zachwyt, ale także rozczarowanie. Tego musimy być świadomi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. AdazRedy

    Kilka tygodni temu podał mi niezarejestrowane domeny 3 literowe z rozszerzeniem .com. Dziś odpowiada, że nie został stworzony do takich zadań.

Reklama