Reklama

Technologie

Google zmienia praktykę dotyczącą usuwania danych w swoim sklepie

google play
Fot. Victoria Borodinova/publicdomainpictures.net/CC0

Gigant Google ogłosił nową politykę w zakresie usuwania danych w swoim sklepie Google Play. Wymagane będzie zapewnienie użytkownikom możliwości usunięcia konta i ich danych z aplikacji także w opcji online.

Nowa polityka ma wejść od 2024 roku, a w jej ramach użytkownicy Google Play mają mieć większą kontrolę nad swoimi danymi. Na każdej stronie z informacjami o aplikacji mają być wyświetlane odnośniki z opcją „usunięcie danych”, które umożliwią prośbę o usunięcie danych i/lub konta – podaje serwis Bleeping Computer.

Oznacza to sporą zmianę dla deweloperów oferujących opcję usunięcia konta w aplikacji, ponieważ będzie musiała pojawić się także ta w wersji webowej. Dlaczego? Google chce umożliwić opcję usunięcia bez konieczności ponownej instalacji każdej z aplikacji. „Zgodnie z nową polityką, kiedy realizujesz prośbę o usunięcie konta, musisz również usunąć dane powiązane z tym kontem” – podało Google.

Ma pojawić się także więcej funkcji: użytkownicy, którzy nie będą chcieli w pełni usunąć swojego konta, będą mogli np. usunąć tylko dane dotyczące przetwarzanych zdjęć/filmów czy np. historię aktywności.

„Programiści, którzy muszą przechowywać pewne dane z uzasadnionych powodów, takich jak bezpieczeństwo, zapobieganie oszustwom lub zgodność z przepisami, muszą wyraźnie ujawnić te praktyki przechowywania danych” – podkreśla serwis.

Czytaj też

Od kiedy zmiany?

Dla deweloperów aplikacji oznacza to udostępnienie informacji Google Play na temat stosowanych praktyk do 7 grudnia br. Ci, którzy nie prześlą niezbędnych wiadomości dotyczących praktyk usuwania danych, nie będą mogli publikować, ani wydawać aktualizacji apek w sklepie. Po 31 maja 2024 roku produkty, które nie spełniają warunków będą usuwane. Natomiast od początku 2024 roku użytkownicy będą mogli zobaczyć nowe oznaczenia z informacją o usunięciu danych czy bezpieczeństwie danych.

Ruch Google nastał po tym, jak konkurent Apple w czerwcu 2022 roku także zmienił swoją politykę i zapewnił możliwość usuwania konta, ale tylko z poziomu aplikacji.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze