Technologie
Centrum e-Zdrowia unieważnia ważny przetarg. Wart ponad 200 mln złotych
Centrum e-Zdrowia (CeZ) unieważniło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na rozwój systemu e-Zdrowie o wartości ponad 200 mln złotych. Decyzja została podjęta w związku z licznymi pytaniami i uwagami zgłoszonymi przez wykonawców.
Jak udało nam się dowiedzieć, CeZ przeanalizowało kilkaset zapytań i sugestii zgłoszonych podczas postępowania, a następnie konsultowało się z instytucjami administracji rządowej. Ostatecznie podjęto decyzję o unieważnieniu przetargu i rozpisaniu nowego.
Czytaj też
Uwagi wykonawców
Wykonawcy zgłaszali liczne nieprawidłowości w konstrukcji postępowania przetargowego. Głównym problemem było niejasne określenie przedmiotu zamówienia. Okazało się, że wbrew dokumentacji, przedmiotem zamówienia nie była rozbudowa istniejącego systemu informatycznego ani budowa nowego, lecz wynajęcie zespołu specjalistów (tzw. body leasing).
Co więcej - brak szczegółowego opisu zadań w Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) uniemożliwiło wykonawcom prognozowanie kosztów. Kolejnym problemem były niestandardowe wymagania dotyczące posiadanych referencji na wykonanie systemów. Faktycznym przedmiotem zamówienia było wynajęcie specjalistów, a nie budowa systemu, więc wymagania dotyczące doświadczenia powinny być dostosowane do tego zakresu.
Dodatkowo, CeZ wymagało doświadczenia w realizacji systemu P1, co faworyzowało wykonawców, którzy już wcześniej współpracowali z organizacją przy tym systemie. Ograniczało to konkurencję, wykluczając firmy bez doświadczenia w systemach medycznych.
Zamawiający postawił także nadmierne wymagania dotyczące zespołu specjalistów. Zamiast kluczowego personelu, wymagano kompletnego, bardzo rozbudowanego zespołu. Ponadto, nie określono minimalnego zakładanego poziomu wykorzystania umowy, co wprowadzało dodatkową niepewność dla wykonawców.
Czytaj też
Będzie nowy przetarg
Skala i zakres uwag w tym przetargu, którego wartość wynosiła 220 mln zł, spowodowały, że CeZ zdecydowało się na korektę pierwotnych założeń i modyfikację modelu rozwoju systemu e-Zdrowie (P1).
„Kontynuowanie postępowania w jego obecnym kształcie byłoby nieuzasadnione z powodu planowanych istotnych zmian w dokumentacji zamówienia” – przekazało CeZ.
W efekcie zostanie ogłoszony nowy przetarg, który będzie uwzględniał merytoryczne informacje od wykonawców.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany