Strona główna

Tajwan: Mężczyźni z Europy Wschodniej skazani. Wykradli ponad 2,6 mln USD

Fot. catatronic / Flickr.com
Fot. catatronic / Flickr.com

Trzech mężczyzn z Europy Wschodniej, Andrejs Peregudovs z Łotwy, Mihail Colibaba z Rumunii i Niklae Penkov z Mołdawii zostali skazani na Tajwanie za kradzieży ponad 2,6 mln dolarów z bankomatów. Mężczyźni zostali skazani przez sąd w Tajpej za złamanie zabezpieczeń 41 bankomatów za pomocą złośliwego oprogramowania.

Do włamań doszło w trzech różnych tajwańskich miastach w lipcu ubiegłego roku. Tajwańscy prokuratorzy chcieli 12 lat więzienia dla hakerów, argumentując, że ich działania poważnie zakłóciły porządek finansowy państwa i spowodowały panikę wśród wielu obywateli tego kraju. W odpowiedzi na ataki hakerskie banki czasowo zamroziły wypłaty z ponad 1000 bankomatów w całym kraju. O udział w przestępstwie podejrzewano 19 osób, w tym jednego Francuza i jednego Australijczyka, którzy prawdopodobnie zdążyli uciec z Tajwanu.

Alex Mathews, główny specjalista ds. bezpieczeństwa w zakresie pozytywnych technologii powiedział portalowi SC UK, że wadliwe bazowe oprogramowanie, wykorzystywane w wielu bankomatach na całym świecie coraz częściej staje się łatwym celem dla hakerów. Jego zdaniem wiele bankomatów nadal pracuje na przestarzałych systemów operacyjnych, takich jak Windows XP, który nie został jeszcze zaktualizowany i jest już staje się coraz bardziej dziurawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Czytaj także: Rośnie liczba cyberataków dla okupu

Zdaniem brytyjskiego specjalisty, aby udaremnić napady na bank wykonywane nowoczesnymi metodami, przede wszystkim należy sprawdzać poziom świadomości pracowników banków i tym samym zwiększyć ich możliwości do wykrywania i zatrzymywania ataków phishingowych. Kiedy ludzie zostaną uświadomieni o zagrożeniach, a zabezpieczenie systemów zostanie poprawione, hakerom będzie dużo trudniej dokonywać cyberataków na banki i bankomaty.

Komentarze