Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Szef Google: Sztuczna inteligencja będzie ważniejsza niż wynalezienie ognia

FOT. FLICKR.COM / SANDIA LABS / CC 2.0
FOT. FLICKR.COM / SANDIA LABS / CC 2.0

Według szefa Google Sundara Pichai, który uczestniczy w trwającym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, sztuczna inteligencja będzie dla ludzkości ważniejszym wynalazkiem, niż ogień czy elektryczność i nie przyczyni się do zniszczenia człowieka, ale go ocali.

"Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, nad którą kiedykolwiek pracował człowiek" - powiedział Sundar Pichai. "Zawsze jest tak, że kiedy pracuje się przy rozwoju nowej technologii, trzeba nauczyć się doceniać korzyści z niej płynące przy jednoczesnym minimalizowaniu jej wad" - dodał.

Pichai w swoim przemówieniu skontrował obawy, które wyraża względem sztucznej inteligencji wielu uznanych naukowców, na przykład profesor Stephen Hawking. Zdaniem szefa Google, technologia może przyczynić się do usunięcia wielu przeszkód, z którymi obecnie boryka się ludzkość, na przykład - zanieczyszczeń środowiska dzięki "pomocy w stworzeniu czystych, tanich i pewnych źródeł energii".

Mówiąc o tym, jak silny może być dodatni wpływ technologii, Pichai powołał się na własne doświadczenie młodości i czasu dorastania, które spędził w Indiach.

"Kiedy dorastałem, nie miałem telefonu. Czekałem na niego pięć lat. Kiedy go dostaliśmy, całkowicie zmienił nasze życie. Pamiętam radość, którą dawała mi technologia, i myślę, że tak samo sprawa będzie wyglądała ze sztuczną inteligencją. To ważne, byśmy o tym rozmawiali" - powiedział Sundar Pichai.

Szef Google stwierdził jednak, że zdaje sobie sprawę z istotnych zagrożeń, które wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji. Wezwał też do współpracy międzynarodowej na skalę porównywalną do tej, która towarzyszy pracy przy minimalizowaniu skutków zmian klimatycznych na świecie.

"Poszczególne państwa powinny zdecydowanie oprzeć się militaryzacji sztucznej inteligencji i to jest wspólny cel, nad którym powinniśmy teraz razem pracować" - powiedział.

Google poinformowało niedawno, że otworzy centra badań nad sztuczną inteligencją w dwóch nowych lokalizacjach. Będą to Chiny i Francja. 

PAP - mini

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama