Reklama

Strefa Samsung

Dźwięk jak w kinie. Od teraz w zaciszu domowym

Samsung 3D audio
Autor. Samsung Newsroom Library

Rozwój dźwięku 3D ma sprawić, że oglądanie w domu meczu, filmu czy koncertu zyska dodatkową, niepowtarzalną jakość.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Samsung Electronics oraz Samsung Research już od 2020 roku prowadzą zaawansowane badania nad dźwiękiem 3D, który sprawia, że pozostając w domowym fotelu, zdaje się nam, że znajdujemy się w samym centrum określonego wydarzenia.

Wspólnie z Google, Samsung zaczął też rozwijać zaawansowaną technologię przestrzennego dźwięku 3D – Immersive Audio Model and Formats (IAMF). To między innymi w wyniku tej współpracy udało się opracować rozwiązania, które sprawiają, że ta nowoczesna technologia może dostosowywać się także do starszych sprzętów domowych (np. głośników).

Reklama

Na czym ma polegać wyjątkowość dźwięku 3D od Samsung? Jak wskazuje WooHyun Nam z Visual Technology Team w Samsung Research: „Dzięki tej technologii mamy czuć się tak, jakbyśmy byli w centrum wydarzeń, dzięki dostosowaniu siły, ruchu oraz wibracji dźwięku”. Dźwięk 3D ma też sprawić, że dźwięki otoczenia będą bardziej płynnie łączyć się z filmowymi dialogami oraz pozostałymi efektami dźwiękowymi.

Czytaj też

IAMF

Co jeszcze wyróżnia wspomnianą technologię IAMF i sprawia, że czyni jakość dźwięku jeszcze lepszą? Mowa tu m.in. o dźwięku pionowym, który powoduje, że głos rozchodzi się wielokierunkowo, a to może wpływać m.in. na to, że widzowie w jeszcze bardziej realistyczny sposób będą w stanie doświadczyć efektów takich jak ptaki czy samoloty przelatujące nad ich głowami.

Warto dodać, że dzięki sztucznej inteligencji, IAMF jest też w stanie analizować poszczególne sceny, dopasowując do nich dźwięk (np. ulepszając jakość dialogów). IAMF umożliwia też użytkownikom personalizację, a dzięki otwartemu kodowi źródłowemu daje ogromne możliwości na dalszy rozwój dźwięku 3D.

Reklama

Komentarze

    Reklama