Reklama

Strefa Samsung

Telewizory Samsung. Dla osób niedowidzących i niedosłyszących

telewizor samsung qled
Technologie Samsung Neo QLED, OLED T
Fot. Samsung

Telewizory Samsung to nie tylko jakość dźwięku i obrazu. Ich zaletą są również rozwiązania powstałe z myślą o osobach niedowidzących i niedosłyszących. Potwierdzają to liczne certyfikaty.

Artykuł sponsorowany

Telewizory Samsung serii Excellence Line Neo QLED 8K (modele QN900, QN800) i Neo QLED 4K (modele QN80 i wyższe) oraz QLED (model Q80 i wyższe), które weszły na rynek w bieżącym roku otrzymały m.in. certyfikat ochrony wzroku Low Vision Care. Nadał go uznany instytut TÜV Rheinland. 

Potwierdza to, że produkty Samsung spełniają standardy ułatwiające oglądanie telewizji osobom mających problemy ze wzrokiem. Jest to możliwe dzięki poprawie sposobu wyświetlania obrazu. 

Czytaj też

Telewizory Samsung. Tryb Relumino

Tryb Relumino pozwala niedowidzącym użytkownikom cieszyć się filmami, serialami, grami i innymi elementami wideo-rozrywki bez konieczności korzystania z dodatkowego sprzętu.

 „Ten specjalny tryb w naszych telewizorach posługuje się technologią sztucznej inteligencji do optymalizacji parametrów obrazu. W praktyce umożliwia obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i lepszą równowagę kolorów” – tłumaczy Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.

Aby jakiś produkt otrzymał certyfikat Low Vision Care, TÜV Rheinland przeprowadza wiele różnych testów. W przypadku telewizorów Samsung sprawdzano wyświetlany obraz w trybie normalnym oraz Relumino. Badano m.in. ostrość, barwy, klarowność i ogólny komfort wizualny. Na podstawie wyników podjęto decyzję o przyznaniu certyfikatu, potwierdzając tym samym spełnienie najwyższych standardów. 

Czytaj też

Inne certyfikaty

Warto także podkreślić, że Samsung współpracuje z Królewskim Instytutem Niewidomych i otrzymał certyfikat „Tried and tested”. Oznacza to, że telewizory z 2023 r. są przyjazne dla osób niewidomych lub niedowidzących. Na tym jednak nie koniec. 

„Nasze telewizory otrzymały także inne certyfikaty: Circadian Rhythm Display i Eye Care od agencji Verband Deutscher Elektrotechniker, Glare-Free od Underwriters Laboratories oraz Pantone Validated i Skin Tone Validated” – wymienia Tomasz Chomicki. 

Stanowią one potwierdzenie, że urządzenia Samsung gwarantują większy komfort widzenia, ochronę wzroku i potwierdzają zgodność ze standardami dotyczącymi wierności reprodukcji kolorów. 

Czytaj też

Każdy może korzystać z telewizorów Samsung

Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska podkreśla, że produkty jego firmy tworzone są również z myślą o potrzebach osób niedosłyszących. Jako przykład podaje wprowadzoną w 2021 r. funkcję „powiększenie okna języka migowego”, która znajduje się w wybranych modelach telewizorów. 

Dzięki zastosowaniu technologii sztucznej inteligencji, urządzenie samodzielnie rozpozna język migowy i automatycznie powiększy obraz tłumacza nawet o 200 proc. Ponadto, użytkownicy mogą decydować, który fragment ekranu powiększyć oraz modyfikować obraz tak, aby lepiej dostrzec szczegóły. 

Ciekawym rozwiązaniem jest też opcja połączenia telewizora z innym urządzeniem za pomocą Bluethooth: Multi-output Audio. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy wśród kilku osób oglądających znajdują się widzowie niedosłyszący. 

Czytaj też

Samsung Knox

Poza wspomnianymi funkcjami nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Telewizory Samsung posiadają kompleksową architekturę zabezpieczeń Samsung Knox. „Składa się ona z wielu warstw, dzięki czemu chroni urządzenie i dane przed np. złośliwym oprogramowaniem i innymi cyberzagrożeniami” – wyjaśnia Tomasz Chomicki. 

Warto podkreślić, że wrażliwe informacje (m.in. kody PIN) są przechowywane w odizolowanym, bezpiecznym środowisku, gwarantując ochronę przed wyciekiem. Z tego certyfikowanego rozwiązania korzystają np. agencje rządowe.

Czytaj też

Komentarze