Rozwiązanie zawiera m.in. Sophos Secure Email, które zabezpiecza i izoluje dane firmowe od danych prywatnych, znajdujących się na urządzeniach mobilnych i dodatkowo zwiększa możliwości w zakresie ochrony danych prywatnych i umożliwia menedżerom IT nadzorowanie urządzeń wykorzystywanych przez firmy poprzez prosty interfejs i intuicyjny proces roboczy.
Sophos Secure Email jest swoistym magazynem służącym do zarządzania prywatnymi informacjami zawartymi w wiadomościach, kalendarzu i kontaktach. Dane firmowe i osobiste mogą zostać rozdzielone, co umożliwiłoby łatwe zarządzanie bezpieczeństwem danych biznesowych przy jednoczesnym zwiększeniu prywatności pracownika. Administratorzy IT mogą zdalnie konfigurować konto pracownika znajdujące się na urządzeniach mobilnych najpopularniejszych platform, tj. iOS i różne wersje Androida.
Kolejną nowością jest Sophos Secure Workspace, która dla ułatwienia i zapewnienia bezpiecznego dostępu do często używanych serwisów wydajnościowych i aplikacji biznesowych używa obecnie Corporate Browser. Ponadto, w bezpieczny sposób umożliwia wszystkim pracownikom bezproblemową współpracę i dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Użytkownicy mogą kontrolować również poziom dostępu oraz publikowania praw dla różnych dostawców usług w chmurze np. Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive czy Egnyte. Dzięki wbudowanemu urządzeniu do szyfrowania plików – Sophos Safeguard, użytkownicy w całkowicie bezpieczny sposób mogą przenosić swoje dokumenty oraz inne prywatne dane pomiędzy urządzeniami mobilnymi, chmurą i biznesowymi urządzeniami końcowymi.
Sophos zauważa, że według raportu Data Breach Investigations przeprowadzonego przez Verizon, w 2015 roku ponad 95 proc. ataków na urządzenia mobilne dotyczyło kradzieży danych uwierzytelniających, użytych następnie do logowania w odpowiednich aplikacjach. Przy czym bezpieczeństwo urządzeń jest szczególnie trudne do zarządzania w przedsiębiorstwach średniej wielkości. Z badania Managing the Multi-Generational Worlforce, przeprowadzonego we wrześniu ub. roku przez CompTIA – wynika, że prawie połowa małych i średnich przedsiębiorstw całkowicie przysposobiła koncepcję BYOD (ang. Bring Your Own Device) jako standardową praktykę, w przeciwieństwie do nieco ponad ¼ dużych przedsiębiorstw ( 46 porc. versus 28 proc.).
- Nieświadome pobieranie niebezpiecznych aplikacji, które narażają cenne firmowe dane lub co gorsza umożliwiają stworzenie otwartej drogi do połączenia z siecią firmową, jest zbyt łatwe dla pracowników. Sophos, w proaktywny sposób może, zarządzać ochroną danych, zabezpieczając urządzenia, które niewątpliwie są najsłabszymi ogniwami. Równoważenie poziomów wydajności i dostępu, którego domagają się użytkownicy, z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz lepszą ochronę, wymaga posiadania umiejętności do zarządzania i zabezpieczania wszystkich urządzeń. Posiadanie przedsiębiorstwa zarządzanego mobilnie ze zintegrowaną ochroną jest bezwzględnie potrzebne dla przedsiębiorstwa każdej wielkości - mówi Dan Schiappa, wiceprezes i dyrektor generalny Sophos Enduser Group.
Sophos Mobile Control 6.0 wykrywa urządzenia typu: ‘jailbreak’, ‘root’, PUA (ang. Potentially Unwanted Application) oraz złośliwe oprogramowanie. Produkt ten blokuje zainfekowane lub niezgodne urządzenia przed wejściem do sieci firmowej oraz automatycznie blokuje szkodliwe i niepożądane strony internetowe. Wszystko to odbywa się za kulisami działań użytkownika, dlatego też urządzenie nie jest narażone na spadek wydajności, a poufne dane zostają prywatne i zabezpieczone.
Sophos Mobile Control 6.0 jest już dostępny za pośrednictwem certyfikowanych partnerów firmy Sophos.