Reklama

Social media

Zostałeś wyciszony na Twitterze? Dowiesz się dlaczego

Twitter poinformuje użytkowników, których konta zostały wyciszone, o przyczynach podjęcia takiego kroku. Platforma pracuje już nad aktualizacją.  

Chodzi o tzw. „shadowban” (nazwa z języka angielskiego), czyli ukrytą blokadę konta, która najczęściej jest stosowana na platformach społecznościowych w związku z naruszaniem przez użytkownika obowiązujących zasad i regulaminu. 

Tego typu wyciszenie polega na np. ograniczaniu wyświetlania stron lub podejmowaniu czynności przez użytkownika. Można powiedzieć, że stajemy się niewidoczni dla innych. Przestajemy istnieć na platformie i pozostaje po nas tylko „cień”.

W praktyce oznacza to tyle, że Twoje wpisy lub inna aktywność są niewidoczne dla innych, lub mają znacznie ograniczoną widoczność. Na pierwszy rzut oka trudno zorientować się, że dostałeś/aś „shadowbana”, ponieważ posty, które publikujesz są dla Ciebie widoczne, z kolei dla innych zupełnie odwrotnie. 

Takie podejście ma na celu walkę ze spamerami. Platformy celowo nie informują o wyciszeniu kont. Chodzi o to, aby objęci „karą” użytkownicy o niej nie wiedzieli. W przeciwnym razie mogliby np. zakładać nowe profile. 

Czytaj też

Zostałeś wyciszony? Twitter wskaże powód

Jedną z platform, która stosuje „shadowbanning” jest Twitter. Jego nowy właściciel - Elon Musk poinformował, że osoby objęte wyciszeniem dowiedzą się o tym fakcie. 

Platforma pracuje już nad aktualizacją oprogramowania. Dzięki niej użytkownicy otrzymają komunikat o „prawdziwym stanie” konta. W ten sposób dowiedzą się, czy zostali wyciszeni, a jeśli tak, to dlaczego i co mogą zrobić, aby się odwołać. 

shadowban twitter
Wpis Ilona Muska na Twitterze.
Fot. Elon Musk (@elonmusk)/Twitter

Masz wrażenie, że Twoje wpisy na Twitterze są niewidoczne dla innych? Być może stałeś się „cieniem”. Najnowsza aktualizacja powinna sprawić, że uzyskasz informację na temat swojego konta i jego statusu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze