Social media
Wyciek tajnych dokumentów Facebooka ujawnia, co Meta myśli o rywalach
Kiedy konkurencja Facebooka (Mety) wzmacnia się, kopiuje on roziązania rywali – tak było z wprowadzeniem Stories, inpirowanymi Snapchatem czy Reels śladem TikToka. Wyciek w ramach tzw. Facebook Papers (tudzież Facebook Files) wskazuje, co właściciele giganta naprawdę sądzą o swoich konkurentach.
W ramach tzw. Facebook Files mogliśmy dowiedzieć się m.in. że właściciele Instagrama dobrze wiedzieli, jaki wpływ ma platforma na kondycję psychiczną nastolatków, ale nic z tym nie zrobili. Podobnie jak to, że liczy się dla nich tylko zysk; że faworyzowali treści polityków i celebrytów; czy że promowali polaryzujące wpisy, by wbudzić emocje i zwiększyć zaangażowanie użytkowników.
Nie jest tajemnicą, że największym koszmarem dla zarządzających Instagramem oraz Facebookiem (obie platformy należą do Mety) jest strach przed utratą uwagi i sympatii młodych użytkowników. To dlatego tyle miejsca w firmie poświęca się na badania zachowań nastolatków w kontekście użytkowania nowych technologii.
TikTok spędza sen z powiek
Głównym „zmartwieniem” Mety ma być teraz TikTok, który powoduje, że Facebook może obawiać sie utraty „młodości” tj. pisząc wprost: odpłynięcia z serwisu młodszych użytkowników na rzecz ich przejścia na TikToka.
Niektóre platformy - w dokumentach, przekazanych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Kongresowi w zredagowanej formie przez radcę prawnego Frances Haugen - wymieniane są kilkukrotnie: to m.in. YouTube czy Snapchat. Za zagrożenie nie został uznany Slack, ani SMS-y (które także wskazano).
„To, co Facebook identyfikuje jako konkurencję, jest pomocnym wskaźnikiem tego, co może wchłonąć lub naśladować w następnej kolejności” – wskazuje amerykański Business Insider.
Kilka wskazówek
Jeśli prześledzi się dokumenty z lat 2020-2021, ich treść zbiega się w czasie z uruchomieniem np. funkcji Reels na Facebooku.
Na przykład rosnąca popularność TikToka, zbiega się z uruchomieniem Reels, klonu TikTok Facebooka, co wskazano w plikach z 2020 i 2021 roku. Z kolei papiery z początku 2021 roku wspominają o Discordzie czy Twitchu, potencjalnych konkurentach w obszarze gier. Zapowiedzi dotyczące uruchomienia matawersum czy postawienia na wirtualną rzeczywistość w sferze gier wskazują, że ci rywale również są bardzo poważnie traktowani.
Co sądzą managerowie Mety o rywalach?
TikTok, zdaniem managerów Facebooka (na podstawie informacji z tajnej prezentacji), jest o wiele bardziej zabawny i angażujący dla młodych, natomiast Snapchat to według nich „nadal ulubiona forma komunikacji młodych z przyjaciółmi”. Z kolei YouTube jest ulubioną platformą do oglądania dłuższych form wideo – zarówno dla najmłodszych, nastolatków, jak i dorosłych. Ma być też bardziej popularny niż Facebook w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Co managerowie Mety myślą także o innych platformach? Discord ma pozwalać na zgłębienie swoich zainteresowań, Twitch pomaga na naukę bezpośrednio od najlepszych i od innych użytkowników; LinkedIN jest najlepszy do networkingu; Reddit ma być pomocy w nauce i dzieleniu się refleksjami na temat doświadczeń „z pierwszej ręki”. Ich zdaniem Twitter to miejsce, gdzie ludzie otrzymują wiadomości, żarty i informacje na temat popkultury; a Slack jest przeznaczony dla młodych dorosłych, by utrzymywać kontakt ze znajomymi.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany