Reklama

Social media

USA wzmacniają ograniczenia dla chińskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego

Fot Kārlis Dambrāns / Flickr
Fot Kārlis Dambrāns / Flickr

Podpisana przez prezydenta Joe Bidena ustawa regulująca kwestię bezpieczeństwa sprzętu telekomunikacyjnego blokuje firmom uznanym za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego możliwość uzyskiwania nowych licencji na dostawę komponentów dla telekomów. 

W myśl ustawy "The Secure Equipment Act" Federalna Komisja Komunikacji nie powinna już przyjmować wniosków o uzyskanie nowych licencji od firm, które przez amerykańską administrację zostały uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. 

Czy chiński sprzęt stanowi zagrożenie?

W praktyce nowa ustawa przekłada się na to, że sprzęt produkowany przez firmy takie jak Huawei, ZTE i trzy inne spółki (Hytera Communications Corp, Hangczou Hikvision Digital Technology i Zhejiang Dahua Technology) wyróżniono jako zagrożenie i nie będzie już mógł być wykorzystywany przez działające w USA telekomy. 

Firmy zostały wciągnięte na listę zagrożeń dla bezpieczeństwa przez FCC w marcu, na mocy prawa ustanowionego w 2019 roku jeszcze przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. Miało  ono regulować bezpieczeństwo amerykańskich sieci telekomunikacyjnych. Ówczesna regulacja jednak nie zmuszała Komisji do odrzucania wniosków chińskich firm o przyznawanie licencji.

Według cytowanego przez serwis internetowy BBC komisarza Brendana Carra, od 2018 roku amerykański regulator przyjął ponad 3 tys. aplikacji od samej tylko spółki Huawei na dostarczanie sprzętu telekomunikacyjnego dla działających w USA firm. 

Carr podkreślił, że nowa ustawa "pozwoli zyskać pewność, że niebezpieczny sprzęt z firm takich, jak Huawei czy ZTE nie będzie już mógł być instalowany w amerykańskich sieciach komunikacyjnych". 

Federalna Komisja Komunikacji zapowiedziała powstanie kolejnych regulacji, które pozwolą wycofać już przyznane licencje. 

Chiny krytykują nowe prawo

"USA, nie mając żadnych dowodów, wciąż wykorzystuje bezpieczeństwo narodowe i uprawnienia państwa do dyskryminacji chińskich firm" - powiedział jeszcze w czerwcu rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian.

BBC podaje, że w tym tygodniu planowane jest spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga - niewykluczone, że tematem rozmów będą również kwestie związane z zaostrzeniem postawy USA względem chińskich firm z sektora elektroniki i telekomunikacji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama