Reklama

Social media

Szczyt cyfrowy w Katowicach: 300 debat i polski dorobek

Fot. Piotr Drabik / Flickr
Fot. Piotr Drabik / Flickr

Szczyt cyfrowy w Katowicach będzie wydarzeniem, dzięki któremu będziemy mogli pokazać polski dorobek – zapowiedział przewodniczący Komitetu Programowego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 Krzysztof Szubert. W ramach wydarzenia zaplanowano 300 debat i paneli.

Jak wyjaśnił podczas konferencji w KPRM Krzysztof Szubert, organizowany 6-10 grudnia XVI szczyt IGF, którego gospodarzem jest Polska, to „najważniejsze wydarzenie branży cyfrowej tego roku poświęcone kwestiom rozwoju przestrzeni cyfrowej". Dodał, że szczyt odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach.

„Temat przewodni zaproponowany przez Polskę to Internet United - zjednoczony, otwarty dostępny dla wszystkich internet" - powiedział Szubert. Zaznaczył, że podczas wydarzenia będzie poruszany „szereg tematów strategicznych, regulacyjnych, technologicznych".

Wiele ważnych problemów

Odnosząc się do tematyki forum, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i przewodniczący komitetu programowego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 wskazał na integrację społeczno-gospodarczą i prawa człowieka, powszechny dostęp do sieci, nowe regulacje, zrównoważony rozwój środowiskowy, otwarte ekosystemy zarządzania internetem, zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność.

Poinformował, że wokół tych siedmiu głównych tematów będą toczyły się dyskusje. „Będzie to wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli pokazać polski dorobek, polskie przykłady" - mówi Szubert. Dał przykład aplikacji mObywatel, która zyskuje coraz więcej odbiorców. - „Wielu z nas używa tych aplikacji m.in. podczas różnych wydarzeń. Możemy się legitymować m.in. certyfikatem covidowym".

Szuber wyjaśnił, że podczas szczytu spotkają się grupy interesariuszy sklasyfikowanych przez ONZ: administracja; środowiska biznesowe; środowiska naukowe; organizacje pozarządowe; organizacje technologiczne. „Tych pięć grup tzw. intersariuszy na równych prawach będzie dyskutowało o przyszłości świata cyfrowego" - dodał. Zapowiedział, że spodziewany jest udział m.in. prezydenta, premiera, sekretarza generalnego ONZ oraz szeregu ministrów cyfryzacji i przedstawicieli biznesu.

Seria dyskusji i paneli

„Podczas szczytu spodziewamy się zorganizować ok. 300 paneli, wystąpień okrągłych stołów" - powiedział. Dodał, że 6 grudnia jest tzw. dniem zero. „W ramach państwa goszczącego mamy tam znacznie większe uprawnienia - jest cały dzień zagospodarowany przez Polskę, który skończy się uroczystym koncertem i galą" - mówił. Natomiast 7-10 grudnia zaprezentowany zostanie program wypracowany wspólnie z ONZ - „merytoryczny, obszerny".

W ramach podsumowania szczytu zostanie wydany specjalny raport. „Wcześniej będziemy chcieli przedstawić tzw. deklarację katowicką, gdzie pokażemy główne kierunki wydyskutowane podczas szczytu" - zapowiedział Szubert. Zaznaczył, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

IGF 2021 (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące rozwoju internetu. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tego szczytu. Wydarzenie, którego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 10-12 grudnia odbędzie się tzw. IGF After Party - weekend innowacyjnych dyskusji i aktywności dla młodych programistów z całego świata.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Źródło:PAP

Komentarze