Social media
Rosyjski sąd: Meta to organizacja ekstremistyczna. WhatsApp jednak wciąż dozwolony
Decyzją rosyjskiego sądu koncern Meta został uznany za organizację ekstremistyczną. Orzeczenie to ostateczny gwóźdź do trumny dostępności usług tej firmy w Rosji - jego skutkiem będzie bowiem blokada wszystkich produktów i usług spółki, oprócz komunikatora WhatsApp.
Informacje o tym, że produkty Mety zostaną w Rosji zablokowane na mocy orzeczenia sądu, jako pierwsza podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
Czytaj też
Na mocy orzeczenia Meta nie będzie mogła prowadzić w Rosji działalności biznesowej, co przełoży się na wycofanie wszystkich usług cyfrowych spółki z kraju. Jedynym produktem firmy Marka Zuckerberga, który nie zostanie objęty zakazem, jest WhatsApp - szyfrowany komunikator, z którego korzysta bardzo wiele osób, również w tym kraju.
Kolejny krok Rosji do separacji od światowej sieci
Serwis Business Insinder spekuluje, że to kolejny krok Rosji w stronę odłączenia się od światowej sieci. Od 24 lutego, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, napięcia między amerykańskimi firmami technologicznymi, a Moskwą rosną. Większość platform podjęła decyzję o ograniczeniu dystrybucji rosyjskich treści państwowych o charakterze propagandowym, co po stronie Kremla przełożyło się na blokadę serwisów takich jak YouTube, Facebook czy Twitter.
Czytaj też
Według Business Insidera, Rosjanie, aby uzyskać dostęp do zachodnich informacji i treści innych, niż kremlowska propaganda, korzystają obecnie z VPN-ów, pozwalających na obchodzenie rządowych blokad.
W kraju działa również komunikator Telegram, który w czasie wojny z Ukrainą dla obu stron stał się głównym źródłem informacji - zarówno tych wiarygodnych, jak i tych całkowicie zmanipulowanych o charakterze propagandowym, które Kreml wykorzystuje dla swoich celów wojny informacyjnej.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.