Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński zaapelował o odłączenie Rosji od globalnej sieci

Fot. CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM)/Twitter

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM zaapelował o odłączenie Rosji od globalnej sieci do członków Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU. Wezwał także wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Rosji w Radzie oraz do poparcia w jej miejsce członkostwa Ukrainy.

W poniedziałek 21 marca minister Janusz Cieszyński wziął udział w posiedzeniu rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU – organizacji wyspecjalizowanej ONZ.

W swoim wystąpieniu minister Janusz Cieszyński zaapelował o odłączenie Rosji od globalnej sieci. Wezwał także wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Rosji w Radzie ITU oraz do poparcia w jej miejsce członkostwa Ukrainy. Na wniosek Polski uhonorowano także minutą ciszy ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj też

Fot. fot. gov.pl

W swoim wystąpieniu minister ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński podczas Rady ITU w Genewie zwrócił się do Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU.

"Wasze Ekscelencje, Szanowni Delegaci, Koleżanki i Koledzy. Pracując nad rozwojem stabilnych rozwiązań komunikacyjnych, dążymy do tego, aby na naszej planecie było jak najmniej białych plam bez dostępu do usług. Nawet podczas naszej sesji takie białe plamy pojawiają się na Ukrainie, gdzie rosyjskie bomby i pociski niszczą miasta Kijów, Charków, Mariupol, Chersoń i inne. Właściwie, aby być w pełni zgodnym z prawdą, należałoby je nazwać czerwonymi plamami, ponieważ spływają krwią niewinnych kobiet i dzieci. Nie można stać bezczynnie, gdy brat lub siostra znajdują się w potrzebie. Mój kraj, Polska, przyjął ponad 2 miliony uchodźców, a świat telekomunikacji stanął po ich stronie, udostępniając im polski numer z darmowymi rozmowami i pakietami danych, aby mogli być w kontakcie ze swoimi mężami i ojcami, którzy zostali, aby bronić ojczyzny. Coraz więcej z nich przestaje odbierać telefony, ponieważ najeźdźcy odcinają łączność, bombardując stacje bazowe telefonii komórkowej i przecinając kable światłowodowe" - zwrócił się do przedstawicieli organizacji Cieszyński.

Dodał, że ukraińska infrastruktura musi zostać szybko odbudowana. "My powinniśmy zrobić dobry użytek z koalicji Partner 2 Connect Digital, która powstała niedawno dzięki staraniom oani Doreen Bogdan Martin. Należy uruchomić mechanizm zobowiązań, a zbliżająca się Światowa Konferencja Rozwoju Telekomunikacji (WTDC) jest idealną okazją do zorganizowania specjalnego Okrągłego Stołu, który dopasowałby potrzeby do złożonych ofert. Dlatego wzywamy wszystkich zainteresowanych do okazania solidarności z tymi, którzy zostali odłączeni od sieci, ponieważ infrastruktura cyfrowa Ukrainy stała się celem dla rosyjskich pocisków" - zaznaczył sekretarz ds. cyfryzacji w KPRM.

Apel ws. odłączenia Rosji

Janusz Cieszyński zaapelował również o odłączenie Rosji od globalnej sieci komunikacyjnej "na tak długo, jak będzie to konieczne" oraz wezwał wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Federacji Rosyjskiej w Radzie ITU i do poparcia Ukrainy, aby zajęła jej miejsce.

"Drodzy Delegaci, Koleżanki i Koledzy, Ostatnie dni przyniosły setki ofiar wśród ludności cywilnej, która padła ofiarą rosyjskich zbrodni wojennych. Dlatego chciałbym zaproponować, abyśmy wszyscy uczcili ich pamięć minutą ciszy" - zakończył.

Czytaj też

/ gov.pl

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze