Reklama

Social media

Rodzice domagają się spotkania z szefami Big Techów. Chodzi o życie dzieci

Autor. Annie Spratt / Unsplash

Rodzice zrzeszeni w organizacji Parents Together, broniącej rodziny w USA domagają się spotkania z szefami Big Techów, takich jak Meta i ByteDance (właściciel TikToka) i podjęcia przez nich tematów zagrożeń dla życia i zdrowia dzieci na platformach społecznościowych.

Reklama

Organizacja Parents Together zajmująca się obroną wartości rodzinnych w USA opublikowała w tym tygodniu list otwarty do szefów firm technologicznych – Mety i ByteDance (właściciela platformy społecznościowej TikTok), w którym domaga się spotkania z nimi w związku z zagrożeniami, które w aplikacjach mogą napotkać dzieci.

Reklama

Ryzyko samobójstwa

Reklama

Organizacja wskazuje, że do zagrożeń takich należy m.in. bezpośrednie ryzyko samobójstwa w wyniku niekorzystnego oddziaływania platform na nieletnich użytkowników.

Ponadto, Parents Together wskazuje na pozew, o którym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście , w którym zarzucono Big Techom, że doskonale wiedzą o wpływie, jaki ich produkty cyfrowe wywierają na najmłodszych użytkowników, a mimo to nie rezygnują ze swoich negatywnych praktyk w imię zysku i wzrostu.

W liście otwartym rodziców do szefów Mety i ByteDance opisano szereg dramatycznych historii dzieci, które padły ofiarami zagrożeń czyhających w mediach społecznościowych.

Jak pisze serwis Gizmodo, to m.in. samobójstwa, przypadkowe śmierci w wyniku „wyzwań" na platformach ( pisaliśmy o nich również na łamach CyberDefence24.pl ), a także licznych hospitalizacji w wyniku rozwoju zaburzeń odżywiania przez promowaną w social mediach kulturę diety, czy np. cierpień spowodowanych nadużyciami seksualnymi.

Czytaj też

Firmy wiedziały?

Zdaniem organizacji, zarówno Meta jak i ByteDance „narzucają nieświadomym dzieciom i ich rodzinom stany lękowe i depresję, cybernękanie, działalność drapieżców seksualnych, zaburzenia odżywiania, niebezpieczne wyzwania, dostęp do narkotyków", a także „uzależnienie od ich platform – każdego dnia".

Rodzice zarzucają firmom społecznościowym ponadto, że „nieustannie wybierają swoje zyski, udziałowców i własną działalność ponad zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie dzieci".

Organizacja Parents Together chce, aby szefowie spółek technologicznych spotkali się z rodzicami dzieci, które odniosły szkody w wyniku działania mediów społecznościowych. „Firmy wiedzą, jak dużo szkód ich produkty wyrządzają dzieciom i mimo tego kontynuują eksperyment na amerykańskich nieletnich bez żadnego zmartwienia ich stanem zdrowia" – powiedziała dyrektorka kampanii w Parents Together Shelby Knox cytowana przez serwis Gizmodo .

Koncern Meta nie odniósł się do pytań redakcji w tej sprawie, tak samo jak TikTok.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama