Reklama

Social media

Polacy boją się odłączenia od świata internetu. Zatrważające wyniki

Ile osób w Polsce cierpi na FOMO?
Ile osób w Polsce cierpi na FOMO?
Autor. LJ Lara/ Unsplash/ Domena publiczna

Jedynie 6 proc. młodych ludzi nie doświadcza FOMO – to jeden z wniosków najnowszego raportu z kolejnej edycji badania „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem”. Badacze po raz kolejny sprawdzili, jaki jest stan naszego uzależnienia od wirtualnego świata.

Reklama

Eksperci NASK wspólnie z badaczami z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i Panelu Badawczego Ariadna przygotowali kolejny - czwarty już raport z badań dotyczących FOMO (ang. Fear of Missing Out - strach przed tym, że coś nas ominie).

Reklama

Nadal grupą, która jest najbardziej narażona na stały lęk przed "odłączeniem" od sieci, informacji i przeglądania mediów społecznościowych są nastolatki. Nie doświadcza go jedynie 6 proc. badanych, a co trzecia osoba odczuwa go bardzo silnie.

Skala FOMO w Polsce
Skala FOMO w Polsce
Autor. Raport UW i NASK: "FOMO a lęk przed odłączeniem"

"To już kolejny raport dokumentujący wyniki naszych badań. O ile w poprzedniej edycji skupialiśmy się na wątkach pandemicznych, o tyle w tej wracamy do świata cyfrowego. Sporo uwagi poświęcamy nie tylko smartfonizacji, ale także innym zjawiskom, które bardzo mocno wpisały się w kolejny, niezwykle trudny, rok 2022. Całość wieńczymy bardzo praktycznymi rekomendacjami, które – mamy wielką nadzieję – okażą się pomocne w utrzymywaniu higieny cyfrowej, tak potrzebnej w dzisiejszych, pełnych niepokoju czasach" – rekomenduje lekturę raportu inicjatorka i koordynatorka projektu, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. UW.

Reklama

FOMO? Czego boją się Polacy?

W badaniu pytano o wiele aspektów FOMO, ale nie tylko. O zjawisku słyszał niemal co trzeci badany z grupy ogólnej (dokładnie 26 proc.), w porównaniu do najmłodszych (15-19 lat) i seniorów - była to odpowiednio co 5. osoba oraz 23 proc. ankietowanych.

Wiek polskich użytkowników internetu a FOMO
Wiek polskich użytkowników internetu a FOMO
Autor. Raport NASK i UW: "FOMO a lęk przed odłączeniem"

Aż 17 proc. doświadcza wysokiego poziomu FOMO, niski lęk natomiast odczuwa blisko 20 proc. Porównywalnie FOMO odczuwają tak samo obie płcie - na poziomie 17 proc.

Osoby silnie sfomowane częściej podejmują ryzykowne zachowania związane z używaniem smartfonów w sytuacjach, które nie powinny temu służyć np. podczas prowadzenia samochodu, lotu samolotem, jazdy na rowerze czy w czasie przechodzenia przez ulicę.

Raport NASK i UW: "FOMO a lęk przed odłączeniem"
Kiedy Polacy korzystają z telefonu?
Autor. Raport NASK i UW: "FOMO a lęk przed odłączeniem"

Jak się okazuje, poziom odczuwanego stresu ma ścisły związek z lękiem przed odłączeniem - osoby z wysokim poziomem FOMO odczuwają prawie trzykrotnie wyższy poziom stresu niż w grupie ogólnej. Więcej niż co trzeci badany z wysokim FOMO był silnie zestresowany - 34 proc. vs. 13 proc. odpowiedzi.

Ma to także ścisły związek z poczuciem "przeciążenia" informacjami - "sfomowani" czują się tak w 45 proc. przypadków i tylko 3 proc. radzi sobie z zarządzaniem dostępem do wiadomości. Tylko 5 proc. osób nisko sfomowanych zauważa u siebie przebodźcowanie nadmiarem informacji.

Uzależnienie od telefonu

Lęk, że "coś nas ominie" ze świata mediów społecznościowych jest też powiązany z uzależnieniem od telefonu komórkowego - wśród 42 proc. z wysokim poziomem FOMO odpowiedziało tak 17 proc. Tylko 2 proc. nie widzi u siebie tego typu objawów.

Najsilniej od używania telefonów sa uzależnieni najmłodsi (22 proc. w wieku 15-19 lat) oraz młodzi dorośli (18 proc.), najrzadziej - osoby powyżej 65. roku życia.

Życie online

Jak się okazuje, 32 proc. fomersów zaczyna dzień od sprawdzania mediów społecznościowych, a 44 proc. z nich robi tak przed zaśnięciem. Co czwarty przegląda portale społecznościowe podczas posiłków - odpowiedziało tak 25 proc.

Natomiast 64 proc. osób wysoko sfomowanych próbuje utrzymywać zdrowe nawyki korzystania z technologii, głównie poprzez własny rozwój poza siecią - 55 proc., dbanie o relacje międzyludzkie - 50 proc. oraz kontrolowanie czasu spędzanego online - 40 proc.

Co drugi badany z wysokim FOMO - 55 proc. uważa, że nie potrzebuje pomocy w dbaniu o dobrostan cyfrowy.

Raport z kolejnej edycji badania „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem” zrealizowano na reprezentatywnej grupie polskich internautów (powyżej 15 lat, technika: CAWI – ang. Computer Assisted Web Interview).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze