Reklama

Social media

Czy Trump wróci na Facebooka? Jego sztab domaga się od Mety zdjęcia bana

Autor. Tibor Janosi Moses / Pixabay

Sztab byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który w kolejnych wyborach ma zamiar ubiegać się o reelekcję, wysłał do koncernu Meta list z prośbą o odblokowanie kont Trumpa na Facebooku. Zostały zbanowane po napaści jego zwolenników na Kapitol z 6 stycznia 2021 r.

Reklama

W liście przesłanym do Mety sztab Trumpa chce, aby koncern odblokował konta byłego prezydenta na Facebooku.

Reklama

Po wydarzeniach na Kapitolu z dnia 6 stycznia 2021 r. zostały one – według ówczesnych deklaracji – zablokowane bezterminowo.

Serwis internetowy telewizji CNN pisze jednak, że po serii konsultacji publicznych i eksperckich, firma w czerwcu 2021 r. zdecydowała, że to, czy Donald Trump powinien pozostać na Facebooku zablokowany, ponownie oceni w styczniu 2023. Czas ten właśnie nadszedł.

Reklama

Czytaj też

Idą wybory

Według CNN, obecnie nad tym, czy były prezydent powinien wrócić na Facebooka i Instagram, debatują członkowie specjalnego, wewnętrznego zespołu Mety.

Rzecznik tej firmy Andy Stone przekazał mediom, że decyzję w sprawie powrotu Trumpa firma Marka Zuckerberga ogłosi w nadchodzących tygodniach.

Oczywistością jest, że jeśli tak się stanie – Trump będzie w dużo łatwiejszej sytuacji w walce o swoją reelekcję, niż bez dostępu do produktów cyfrowych Mety, które dawały mu – podobnie jak Twitter – ogromny zasięg.

Donald Trump chce ponownie ubiegać się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w poprzedniej swojej kadencji zasłynął (chlubnie lub nie) swoją nadzwyczajną umiejętnością sprawnego poruszania się po mediach społecznościowych i wykorzystywania ich do celów propagandowych, a także manipulowania opinią publiczną, podburzania tłumu swoich zwolenników, a nawet uprawiania polityki.

Również za to został na Facebooku zbanowany – koncern Meta, podobnie jak inne platformy – Twitter i YouTube – uznał, że Trump pamiętnego dnia 6 stycznia 2021 r. podpuszczał swoich zwolenników i aktywnie namawiał ich do przemocy oraz wszczynania zamieszek na Kapitolu, na który przypuścili wówczas szturm.

Czytaj też

Legalny kandydat

W liście sztabu Trumpa do Mety, do którego treści dotarła telewizja CNN, czytamy iż Trump jest zdeklarowanym kandydatem w wyścigu prezydenckim, a pozbawianie go dostępu do Facebooka zaburza dyskurs społeczny.

W grudniu ub. roku politycy z ramienia Demokratów wystosowali do Mety list wzywający koncern, aby nie przywracał kont Trumpa – wcześniej zrobił to już Elon Musk, który po wykupieniu Twittera „odbanował" byłego prezydenta. Ten jednak ogłosił, że z możliwości powrotu na swoją niegdyś ukochaną platformę nie skorzysta i pozostał przy korzystaniu z własnej sieci społecznościowej – Truth Social.

Republikanie utrzymują, że ban dla Trumpa na Facebooku to forma cenzury, która spowoduje nierówności w dostępie do środków masowego przekazu w kampanii wyborczej i sprawi, że ich kandydat będzie poszkodowany już podczas prezydenckiego wyścigu.

Facebook jest - według cytowanego przez CNN doradcy byłego prezydenta - najważniejszym medium do pozyskiwania środków na kampanię i narzędziem pozwalającym na dotarcie do nieprzekonanych wyborców.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze