Reklama

Social media

BeReal aplikacją roku według Apple. Na czym polega jej fenomen?

Na czym polega działanie aplikacji BeReal?
Na czym polega działanie aplikacji BeReal?
Autor. screen materiały prasowe Apple

Gigant Apple wyłonił – najlepsze według koncernu – aplikacje i gry tego roku. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła apka BeReal. Na czym polega jej fenomen?

Reklama

Koncern spośród 3,6 mld aplikacji, które można znaleźć w sklepie App Store wyłonił - swoim zdaniem - te, które zasługują na największe wyróżnienie. W ramach nagród App Store Award Winners pierwsze miejsce zdobyła aplikacja BeReal (ang. be real – bądź prawdziwy).

Reklama

Choć w Polsce ta aplikacja jest zdecydowanie mniej znana niż Instagram czy TikTok, zwrócenie na nią uwagi przez Apple być może sprawi, że zacznie cieszyć się większym powodzeniem.

Czytaj też

Czym jest BeReal?

To francuska aplikacja, która opiera się na „antyinstagramowym” trendzie – zamiast pokazywać na niej z pozoru idealne życie, jak np. wyjazdy na wakacje, wyjścia do restauracji czy piękne figury – bazuje na tym, „co prawdziwe”.

Reklama

Użytkownicy platformy otrzymują raz dziennie powiadomienie (ang. „It's time to be real”), by przesłali swoje zdjęcie znajomym, zawierające prawdziwe oblicze – siebie oraz otaczającej ich rzeczywistości (za pomocą przedniego i tylnego aparatu). Mają na to dwie minuty, odkąd otrzymają komunikat.

Aplikacja nie oferuje także filtrów upiększających. Oznacza to zatem, że konieczne jest pokazanie prawdy, nawet jeśli oznacza to przesiadywanie w domu w dresach bez makijażu. Zrobione zdjęcia znikają po 24 godzinach – podobnie jak np. na Instagramie - Stories.

Ranking aplikacji uhonorowanych przez Apple zawiera w sumie 16 pozycji.

Czytaj też

Aplikacje „wywierają znaczący wpływ na życie”

Zdaniem cytowanego przez serwis Zdnet Tima Cook’a, dyrektora generalnego firmy: „Tegoroczni laureaci nagrody App Store zaproponowali nowe doświadczenia z aplikacjami, które zapewniają świeże, przemyślane i autentyczne perspektywy”.

Podkreślił również, że wskazane apki „wywierają znaczący wpływ i reprezentują sposób, w jaki aplikacje i gry odgrywają rolę w naszej społeczności i życiu”.

BeReal - choć powstała w 2020 roku - dopiero w 2022 zyskuje popularność, szczególnie wśród użytkowników zmęczonych pozornie idealnym światem mediów społecznościowych.

Apple ujawniło również, że najczęściej pobieranymi darmowymi aplikacjami w 2022 roku w ich sklepie był: TikTok, YouTube, WhatsApp, Instagram, Google Maps, a BeReal zajęło ósme miejsce, tym samym wyprzedzając Facebooka (9. pozycja).

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama