Reklama

Social media

Aplikacja Trumpa usunięta z Google Play

Fot. Gage Skidmore/Flickr, CC BY 2.0

Były prezydent USA Donald Trump ma kolejny powód do niezadowolenia – jego sieć społecznościowa Truth Social została zablokowana w sklepie z oprogramowaniem Google Play na Androida. Zdaniem administracji platformy, aplikacja nie dotrzymała reguł moderacji treści, np. wezwań do przemocy i gróźb.

Truth Social to sieć społecznościowa, którą były prezydent USA Donald Trump stworzył ze swoimi zwolennikami twierdząc, że media społecznościowe głównego nurtu, takie jak Facebook czy Twitter, cenzurują głosy konserwatywne.

Trudno powiedzieć, czy miał na myśli rzeczywistą cenzurę, czy też blokadę jego własnych profili, która została nałożona przez wiodące platformy po wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku, kiedy to tłum zwolenników Trumpa dokonał szturmu na budynki administracji federalnej na waszyngtońskim Kapitolu, domagając się m.in. unieważnienia wyborów i uznania zwycięstwa ich faworyta.

Trump przegrał z Joe Bidenem – to fakt. Faktem jest również to, że – jak wskazały platformy uzasadniając blokadę jego kont w social mediach – 6 stycznia były już prezydent aktywnie zachęcał do udziału w zamieszkach.

Czytaj też

Blokada za brak moderacji treści

Aplikacja społecznościowa Truth Social została zablokowana w dystrybucji Google Play przez – jak to uzasadniło Google – brak moderacji treści zawierających wezwania do przemocy i groźby karalne. Szef projektu Devin Nunes nazwał Google'a monopolistą i wyraził wielkie niezadowolenie z powodu blokady aplikacji.

W lutym tego roku, nie bez problemów, aplikacja została upubliczniona w sklepie App Store na telefony z systemem iOS.

Czytaj też

Google Play to kanał, przez który oprogramowanie na swoje telefony pobiera zdecydowana większość użytkowników Androida, jednakże oprócz tego aplikacje można pobierać ze źródeł zewnętrznych.

Google ostrzegało

Koncern Google cytowany przez BBC twierdzi, że ostrzegał Truth Social o możliwości blokady z powodu niedozwolonych treści.

Platforma ta jednak stwierdziła, że jest narzędziem „wolności słowa".

BBC odnotowuje , że nie jest prawdą, jakoby w aplikacji Trumpa nie było żadnej moderacji. Truth Social ma – jak każda usługa cyfrowa – swój regulamin, w którym wyróżniono, czego użytkownikom nie wolno postować na platformie. To m.in. wezwania do terroryzmu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze