Reklama

Social media

300 tys. kont zainfekowanych trojanem na Androida. Cel: kradzież danych do Facebooka

Autor. kropekk_pl / Pixabay

Kradzież danych logowania do kont Facebooka to cel kampanii, która trwa od 2018 roku. W jej ramach, przy pomocy trojana na Androida, cyberprzestępcy wykorzystują aplikacje edukacyjne.

Reklama

„Schoolyard Bully Trojan” (ang. „szkolny łobuz”) to trojan nazwany tak przez badaczy bezpieczeństwa z Zimperium. Miał on zainfekować 300 tys. urządzeń w 71 krajach, w tym w Polsce, choć głównym celem kampanii był Wietnam.

Reklama

Aplikacje do nauki czy czytania, które zostały zainfekowane znajdowały się w sklepie Google Play, ale zostały już z niego usunięte. Wciąż jednak mają się pojawiać w zewnętrznych sklepach z apkami na Androida.

Czytaj też

Trojan "Szkolny łobuz"

Swoją nazwę złośliwe oprogramowanie wzięło od aplikacji edukacyjnych – na pierwszy rzut oka zupełnie nieszkodliwych. Celem jest natomiast kradzież danych logowania do konta na Facebooku (takich jak adres mailowy czy hasło, nazwa użytkownika czy interfejs API urządzenia).

Reklama

Firma Zimperium twierdzi, że wykryła trojana u 300 tys. ofiar w 71 państwach, choć niewykluczone, że ta liczba jest większa ze względu na fakt, iż miał być dystrybuowany także za pomocą zewnętrznych sklepów z aplikacjami.

Aktorzy stojący za trojanem Schoolyard Bully nie są znani. Jednak analitycy ustalili, że złośliwe oprogramowanie nie jest powiązane z operacją FlyTrap, która również polegała na próbie kradzieży danych do kont na Facebooku i skupiała się na Wietnamie - podaje The Hacker News.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama