Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wirus na Androida. Mundial w Katarze jako przynęta

smartfony
Autor. Răzvan Băltărețu/Flickr/CC BY-SA 2.0

Urządzenia z Androidem są infekowane złośliwym oprogramowaniem, które pozwala na kradzież danych, w tym wiadomości, kontaktów i zdjęć. Link do witryny będącej nośnikiem wirusa krąży na Facebooku. 

Reklama

Zespół ekspertów firmy ESET odkrył kampanię wymierzoną w użytkowników urządzeń z systemem Android. W ramach działań, atakujący wykorzystują Mundial w Katarze jako przynętę. 

Reklama

Jak podają specjaliści, do tej pory zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu RAT zostało 750 urządzeń. Wirus jest rozprzestrzeniany za pośrednictwem Facebooka. 

eset rat mundial
Problematyczna strona na Facebooku.
Autor. ESET research (@ESETresearch)/Twitter

Na platformie została stworzona strona, którą połączono z witryną interenetową, będącą nośnikiem złośliwego oprogramowania. Oferuje aplikację pozwalającą śledzenie na bieżąco wydarzeń na mundialu i transmisje na żywo. 

Reklama
eset rat mundial
Problematyczna aplikacja.
Autor. ESET research @ESETresearch

Eksperci zwracają uwagę, że RAT ma szerokie możliwości. Pozwala na m.in. wykradanie SMS-ów, dzienników połączeń, kontaktów, fotografii, rejestrowanie rozmów czy robienie zdjęć. „Pozyskane dane są szyfrowane i przesyłane na serwer atakującego” – wskazuje ESET.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama