Skandal korupcyjny przeszkodzi Ericssonowi w walce o 5G?

3 października 2019, 11:21
Ericcon227
Fot. Arild Vågen/Wikipedia Commons/CC 4.0

W Stanach Zjednoczonych toczy się śledztwo korupcyjne w sprawie jednego z głównych dostarczycieli technologii 5G – szwedzkiemu Ericssonowi. Czy ewentualny wyrok nie spowoduje naruszenia deklaracji praskiej o 5G, której elementem jest konieczność etycznego postępowania korporacyjnego?

Ericsson poinformował, że śledztwo w sprawie korupcji szwedzkiej firmy prowadzone jest przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Departament Sprawiedliwość. Na wszelki wypadek przedsiębiorstwo przeznaczyło miliard i 200 milionów dolarów w trzecim kwartale rozliczeniowym w celu pokrycia ewentualnych kosztów prawniczych i kar.

Firma oszacowała, że potencjalne kara może wynieść miliard dolarów. Ericsson spodziewa się również dodatkowych kosztów, które wciąż nie zostały oszacowane. Szwedzki gigant obawia się też strat wizerunkowych, które mogą negatywnie wpłynąć na prowadzone interesy.

Ericsson potwierdził, że współpracuje z władzami USA w celu znalezienia wyjścia z sytuacji. Śledztwo dotyczy naruszenia przez szwedzką firmę kodeksu etyki biznesowej oraz amerykańskiej ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych w 6 państwach: Chinach, Dżibuti, Indonezji, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i Wietnamie. Od 2015 roku śledztwo przeciwko szwedzkiej firmie prowadzi Departament Sprawiedliwości a od 2016 Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Szwedzka firma informuje, że zaniedbania były rezultatem nieodpowiedniej kontroli wewnętrznej. Ericsson podkreślił, że natychmiast podjął odpowiednie działania, nakładając kary dyscyplinarne oraz likwidując zaniedbania.

W kontekście sprawy Ericssona warto wspomnieć o deklaracji praskiej o 5G, której elementy stały się częścią deklaracji dwustronnej pomiędzy USA i Polską. Jest tam wspomniana konieczność etycznego postępowania korporacyjnego jako elementu oceny dostawców, których sprzęt ma być wykorzystany do tworzenia sieci 5G. Czy ewentualne kara dla Ericssona może zamknąć drogę do uczestnictwa w budowie sieci 5G w Polsce? 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
kag
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:01

w Polsce także można dużo zarzucić firmie Ericsson przy przyznawaniu zleceń swoim podwykonawcom.

Chicago
piątek, 4 października 2019, 12:15

Ericsson padł ofiarą działania specyfiki korupcyjnej rynków azjatycki. W państwach niedemokratycznych i komunistycznych są takie schematy działalności gospodarczej. Postępowanie w USA zostanie zakończone i nie będzie to miało żadnego wpływu na dalszą współpracę.

TowariszczJacho
piątek, 4 października 2019, 11:27

A czy to przez przypadek nie Ericssson miał budować 5G w Polsce - obawiam się, że tak mniej więcej wygląda a przynajmniej wiadomo w jakim kierunku może zmierzać "najlepsza z najlepszych zmian"

kula
czwartek, 3 października 2019, 14:34

Wątpię żeby rezygnowali z Ericssona, zostałby nam Huawei a na to nie zgodzi się USA. Niestety oznaczać to będzie, że wdrożenie sieci 5G w Polsce może się jeszcze bardziej wydłużyć w czasie.

Tweets CyberDefence24