Reklama

Centrum Analiz Polityki Europejskiej w Waszyngtonie (Center for European Policy Analysis/CEPA) uruchomiło portal demaskujący materiały inspirowane rosyjską propagandą w Europie Środkowej i krajach bałtyckich. Strona internetowa, będąca częścią projektu Information Warfare Initiative, ma za zadanie śledzić, systematyzować i obnażać przejawy rosyjskiej dezinformacji we frontowych krajach Europy.

Do współpracy z uruchomionym właśnie portalem CEPA nakłoniła czołowych dziennikarzy, ekspertów z organizacji pozarządowych i analityków mediów z Europy Środkowej i Wschodniej. Projektem zarządzają Edward Lucas, publicysta "The Economist", a zarazem autor głośnych prac pt. "Snowden Operation i "Cyberphobia. Identity, Trust, Security and the Internet"; Anne Applebaum, stała komentatorka "Washington Post" i prywatnie żona Radosława Sikorskiego, a także Peter Pomeratsev, którego książka "Jądro dziwności. Nowa Rosja" ukazała się w ub.r. w przekładzie na język polski. Za monitoring poszczególnych obszarów odpowiadają wieloletni korespondent polskiej prasy na Białorusi Andrzej Poczobut (Polska), Dalia Bankauskaitė (Litwa), Urve Eslas (Estonia) i Mārtiņš Kaprāns (Łotwa).

Strona ma służyć jako narzędzie demaskowania i analizy rosyjskiej wojny informacyjnej, której celem są sojusznicy USA w regionie. Platforma będzie dostarczać aktualnych danych na temat metod i technik dezinformacji Kremla w Estonii, na Łotwie i Litwie, a także w Polsce.

Misją portalu jest zaspokojenie deficytu zdolności analitycznych zachodnich państw, umożliwiających wykładnię kombinacji dezinformacyjnych i technik rozpowszechniania kłamliwych narracji Moskwy.

Z kolei celem projektu Information Warfare Initiative, uruchomionego przez CEPA, jest wsparcie polityków w rozwijaniu wszechstronnej strategii przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

"Portal symbolizuje śmiały krok na drodze do upowszechnienia transantlantyckich wysiłków przeciwko (rosnącym - przyp. red.) wpływom Kremla w zachodnich demokracjach" - czytamy na stronie infowar.cepa.org.  

Inicjatywa CEPA byłaby tym cenniejsza, gdyby poddane drobiazgowej analizie przez nowy portal przypadki (case studies) przenikania rosyjskiej dezinformacji do polskich mediów wykraczały poza cezurę 1 stycznia 2016 r. sięgając do zmasowanej kampanii propagandowej Kremla po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Jednak poszerzona formuła obejmująca wydarzenia historyczne o kluczowym znaczeniu dla paradygmatu współczesnych kampanii dezinformacyjnych Kremla przeciwko Polsce mogłaby okazać się kłopotliwa z perspektywy inicjatorów koncepcji resetu w stosunkach z Rosją, która była 6 lat temu fundamentem polityki wschodniej ówczesnego rządu RP. Na czele polskiej dyplomacji stał wówczas Radosław Sikorski, który wczoraj na Twitterze gratulował twórcom (czyt. swej żonie) uruchomienia strony infowar.cepa.org.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ak

    A kto powalczy z zachodnią propagandą? Pamietacie o broni masowego rażenia Husajna i zbrodniczej napaści na Irak? A o wtc?