Reklama

Polityka i prawo

Rozpoczęły się zamknięte warsztaty cyberbezpieczeństwa Cyber-ExePolska

Uczestnicy kolejnej edycji ćwiczeń CyberExePolska debatują o zagrożeniach podczas cyberataku. Zamknięte warsztaty w tym roku odbywają się pod hasłem „Jak reagować na szantaż w czasie cyberataku?”.

Tegoroczne ćwiczenia CyberExePolska to już piąta edycja corocznej imprezy organizowanej od 2012 r. przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń, której prezes Mirosław Maj poinformował dzisiaj na Twitterze o rozpoczęciu warsztatów. Tym razem współorganizatorami ćwiczeń są Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Komenda Główna Policji. 

Poprzednie ćwiczenia CyberExePolska pod hasłem "Polskie banki coraz lepiej przygotowane na cyberzagrożenia" zostały przeprowadzone w październiku 2015 r. Wzięło w nich udział siedem instytucji finansowych - pięć dużych polskich banków i dwie firmy ubezpieczeniowe. Patronami przedsięwzięcia były Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich.

CyberExePolska to cykl ćwiczeń mających na celu zwiększyć zdolność organizacji i struktur państwowych do skutecznej ochrony przed atakiem z cyberprzestrzeni. 

Bezpośrednią inspiracją do zainicjowania cyklicznych ćwiczeń były rekomendacje Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), które zostały ogłoszone po przeprowadzeniu ćwiczeń Cyber Europe 2010. Zachęcały one do organizacji podobnych warsztatów na poziomie krajowym z zastosowaniem modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Komentarze