Rosyjska "farma trolli" szczepi sieć podziałami politycznymi

3 kwietnia 2020, 09:01
infant-being-held-by-his-mother-while-receiving-an-intramuscular-vaccination-in-his-left-thigh-muscle-725x479
fot. pixnio.com / Domena publiczna
CyberDefence24
CyberDefence24

Rosja wykorzystuje temat szczepionek do rozgrywek politycznych w sieci i pogłębiania podziałów w amerykańskim społeczeństwie - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "American Journal of Public Health". Do działań wykorzystuje boty oraz tzw. farmy trolli internetowych.

Według ekspertów sposób, w jaki Rosjanie wykorzystują tematykę szczepionek może być wykorzystany do stworzenia modeli tego, jak będzie budowana narracja mająca na celu sianie dezinformacji w temacie epidemii Covid-19. Specjaliści podkreślają, że moment, kiedy dostępna stanie się szczepionka przeciwko powodującemu chorobę koronawirusowi SARS-CoV-2, może również stać się elementem rosyjskich operacji informacyjnych.

W artykule "American Journal of Public Health" podkreślono, iż większość amerykańskiej opinii publicznej obecnie zgadza się z informacjami podawanymi przez środowisko medyczne, według którego szczepionki są bezpieczną metodą ochrony przed wirusami i efektywnym narzędziem kontroli rozprzestrzeniania się chorób.

Kontrowersje, jakie w internecie budzą skrajne postawy osób sprzeciwiających się szczepionkom, bardzo często dotyczą roli państwa i administracji w dystrybucji programów obowiązkowych szczepień. Rosyjska farma trolli internetowych znana jako Internet Research Agency wykorzystuje ten fakt w swoich działaniach - zauważają naukowcy. Według nich w ciągu trzech ostatnich lat w serwisie Twitter zamieszczono 3 mln nieprawdziwych wpisów generowanych przez boty i konta należące do osób pracujących na rzecz IRA, które poruszały tematykę dotyczącą szczepionek.

Badanie sugeruje, iż szczepionki stają się kwestią polityczną - szczególnie, gdy mowa o ich bezpieczeństwie. Serwis Ars Technica podkreślił, iż zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w sytuacji stanu kryzysowego spowodowanego pandemią Covid-19. Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, gdy już zostanie opracowana, powinna być stosowana na możliwie szeroką skalę, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym choroby oraz opóźnieniom gospodarczym związanym z jej rozpowszechnianiem - uważa serwis.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24