Rosja zakłóca sygnał GPS

13 listopada 2018, 10:02
TRident12
Fot. NATO

Rosja jest głównym podejrzanym o zakłócenie sygnału GPS. Fiński premier Juha Sipilä stwierdził, że sprawca chciał w ten sposób zademonstrować swoje zdolności.

W niedzielę podczas prowadzonych przez NATO ćwiczeń  w północnej Finlandii doszło do celowego zakłócenia sygnału GPS na dużą skalę. Głównym podejrzanym jest Rosja.

Udział fińskich jednostek wojskowych w ćwiczeniach Trident Juncture NATO jest postrzegany jako kolejny etap zbliżenia Helsinek do Sojuszu. Kreml uważa to za zagrożenie.

„Pod względem technologii stosunkowo łatwo jest zakłócić sygnał radiowy i możliwe, że Rosja za tym stoi” – zauważył Juha Sipilä, podkreślając równocześnie, że Moskwa posiada odpowiednie do tego celu środki.

Zakłócenie, które miało miejsce podczas ćwiczeń NATO zwiększyło także ryzyko cywilnych wypadków lotniczych. W związku z incydentem premier rządu stwierdził, że Finlandia powinna posiadać określone zdolność do radzenia sobie z tego typu zakłóceniami. W tym samym czasie podobne incydenty zaobserwowano również w Norwegii.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Kiks
niedziela, 18 listopada 2018, 21:06

@iq jaki sens jest prowadzać swift, którego nikt nie uznaje, a tylko sam zainteresowany?

Augor
piątek, 16 listopada 2018, 09:02

Właściwie to powinni się cieszyć, że mieli szansę poćwiczyć bez wspomagania GPS. W razie wojny pierwsze uderzenie to będzie atak na infrastrukturę więc nie będzie można pokładać zbytniej nadziei we wsparcie ze strony GPS czy innej technologii informatycznej.

Anakin
środa, 14 listopada 2018, 17:01

Czy problem z korwetą ktora zderzyła sie z tankowcem można łączyć z zakłócaniem GPS?

gruszek
środa, 14 listopada 2018, 16:12

do iq. Napisz jeszcze, że dzięki blokadzie kart Visa rozwinęła się turystyka na Krymie. Cały Zachód jedzie tam odpoczywać. i nieprawdą jest, że tylko wycieczki zakładowe z Rosji. Odcięcie od SWIFT podziała tak samo jak sankcje Zachodu - rozwinęła się produkcja warzyw i owoców w Rosji i teraz te produkty są o wiele tańsze a dolar niedługo zrówna się z rublem. Wódz powiedział, że za 5 lat gospodarka Rosji zrówna się z najlepszymi gospodarkami. 6 lat temu.

Johann
środa, 14 listopada 2018, 08:30

Zimno wojenna retoryka , przechodzi w stadium praktyki .Kompas I mata potrzebna od zaraz...

Tweets CyberDefence24